Florin Pîrvu, extrem de sincer după ce echipa sa era să piardă puncte importante cu o nou-promovată în meciul Petrolul – Poli Iași 2-1: „Nu caut scuze!”

Petrolul, echipa lui Florin Pîrvu, a câștigat la limită cu Poli Iași, scor 2-1, în etapa cu numărul 26.

După partida de pe Ilie Oană, antrenorul formației prahovene a spus că nu va încerca să caute scuze.

După ce echipa sa a câștigat cu ajutorul unui gol marcat în minutul 90+4, Florin Pîrvu, antrenorul celor de la Petrolul, a ținut să spună că este foarte bucuros.

Poli Iași și-a schimbat modulul de joc, însă tehnicianul „lupilor galbeni” crede că nu poate folosi asta ca scuză pentru jocul slab din prima repriză, gruparea moldoveană fiind o nou-promovată.

„Am pregătit jocul ca să intrăm bine din primul minut, așa cum am făcut-o în partea a doua, dar cei de la Iași au schimbat modulul de joc și asta ne-a surprins puțin. Nu caut scuze, trebuia să ne adaptăm mai repede.

Una peste alta, eu spun că este o victorie meritată și necesară a noastră, vreau să le dea încredere jucătorilor pentru meciurile care urmează.

Important este că am câștigat. Suntem bucuroși, vom analiza ce am făcut la acest joc, lucrurile bune și pe cele mai puțin bune. Mâine dimineață vom fi deja prezenți la stadion, avem refacere cu cei care au jucat mai mult de 60 de minute. Ceilalți, plus alți 5 băieți din Academie vor juca un meci amical cu Gloria Buzău.

Lucrăm, nu avem pauză. Sper să corectăm ce am făcut mai puțin bine, să menținem ce am făcut bine, iar la meciurile următoare să avem constanță”, a declarat Florin Pîrvu.

Cum au arătat echipele de start

Petrolul: Zima – Papp, Meijers, Huja, Țicu – Hanca, Seto, Jair, Grozav – Musi, Irobiso
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Dumtiru, Radu, Diomande, Bratu, Jyry, Ișfan, Răducan, Paraschiv, Berisha
Antrenor: Florin Pârvu

Poli Iași: Ailenei – Todoroski, Bouhenna, Samayoa, Ispas – Bordeianu, Garobbio – Bettaieb, Mihai, Ștefanovici – Harrison
Rezerve: Niga, Martac, Ilie, Katanec, Jatoba, Itu, Buș, Gheorghiță, Kabra, Mota
Antrenor: Leo Grozavu

Stadion: „Ilie Oană”
Spectatori:
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti). A1: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea) , A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe). Arbitru VAR: Costreie Sorin (Voluntari). Arbitru AVAR: Busi Cătălin (Râmnicu Vâlcea).

Publicat: 16 02. 2024, 20:06
Actualizat: 16 02. 2024, 20:08