FCSB, ultima din Superliga României. Capitolul la care Gigi Becali e îndreptățit să plângă după bani. SPECIAL

Foto: Mihai Pop (ProSport)
Vezi galeria foto - 4 poze

FCSB are un start fals de campionat, acumulând doar șapte puncte după zece etape. Sezonul dezamăgitor a fost salvat cât de cât de calificarea în grupa Europa League, acolo unde campioana a învins aseară pe terenul olandezilor de la Go Ahead Eagles.

În campionat, însă, lucrurile stau modest pentru echipa lui Gigi Becali, care se confruntă cu o situație care îl poate face să plângă după bani.

Într-un clasament realizat pe baza golurilor marcate de jucătorii nou-veniți la echipă, în acest campionat, FCSB e pe ultimul loc. Niciun fotbalist dintre cei transferați în această vară nu a marcat în campionat.

Chiar dacă nu a făcut achiziții masive, FCSB a adus totuși trei atacanți: Alibec, Thiam și Politic. Niciunul nu s-a întâlnit cu golul până acum în Superliga României.

Ultimul are două reușite: una cu Dritta, în cupele europene, iar cealaltă cu CFR Cluj, în Supercupa României. Cel de-al patrulea fotbalist adus în vară, bosniacul Grahovac, a dat și el un gol, tot contra celor de la Dritta.

În rest, zero pe linie, corijentul de serviciu fiind Denis Alibec, care în șapte partide nu s-a lipit niciodată de lista marcatorilor.

Dacă FCSB este pe ultimul loc, FC Argeș, U Craiova, FC Botoșani și Oțelul sunt în fruntea ierarhiei. La gălățeni, spre exemplu, zece dintre cele 11 goluri ale echipei lui Laszlo Balint au venit de la noile achiziții.

Din punct de vedere al goluri marcate, actualul sezon al Superligii nu e impresionant pentru niciun fotbalist. După zece etape, golgheteri sunt patru jucători care au marcat doar cinci goluri: Dobre (Rapid), Tănase (FCSB), Nsimba (U Craiova) și Mailat (FC Botoșani).

Câte goluri au marcat în Superligă fotbaliștii nou-veniți la echipele lor

FC ARGEȘ 13 din 17 (Matos – 4, Benttaieb – 3, Caio – 2, Sierra – 2, Sadriu – 2)

CRAIOVA 12 din 19 (Nsimba – 5, Romanciuk -2, M. Rădulescu – 2, Assad – 2, Crețu – 1)

FC BOTOȘANI 12 din 20 (Mailat – 5, Dumiter – 3, Kovtalyuk – 3, Suta – 1)

OȚELUL 10 din 11 (Patrick – 3, Bană – 2, Paulinho – 2,  Kazu – 1, Joao Paolo -1, Ciobanu – 1)

DINAMO 8 din 16 (Armstrong – 4, Musi – 2, Karamoko -2)

UTA 8 din 15 (Alin Roman – 3, Pospielov – 2, Abdallah – 1, Barbu – 1, Coman – 1)

U CLUJ 7 din 11 (Jovic – 3, Murgia – 1, Lopes – 1, Capradossi – 1, Mikanovic -1)

FARUL 6 din 12 (Tănase – 4, Ișfan – 3, Ramalho)

UNIREA SLOBOZIA 5 din 14 (Rotund – 2, Espinosa – 1, Said -1, Dulcea -1)

CFR CLUJ 2 din 13 (Biliboc – 1, Cordea – 1)

PETROLUL 2 din 7 (Doumtsios 1, Chică Roșă – 1)

METALOGLOBUS 1 din 10 (Ely Fernandes – 1)

HERMANNSTADT 1 din 9 (Albu – 1)

RAPID 1 din 15 (Baroan – 2)

CSIKSZEREDA 1 din 10 (Szalay – 1)

FCSB 0 din 12

Publicat: 26 09. 2025, 09:49