FCSB – Sepsi 3-1, în etapa a 7-a a play-off-ului din Superliga | Roș-albaștrii câștigă pe Arena Națională și se apropie din nou la trei puncte de liderul Farul!

Bucurie a fotbalistilor stelisti dupa un gol marcat cu David Raul Miculescu si Risto Radunovic in meciul de fotbal dintre FCSB si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Play-off-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, luni 8 mai 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 26 poze

Meciul dintre FCSB și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a disputat luni seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei a șaptea a play-off-ului din Superliga și s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 3-1.

FCSB a deschis scorul în minutul 28, prin David Miculescu, din pasa lui Florinel Coman. Roș-albaștrii au ratat apoi un penalty, prin Risto Radunovic, în minutul 45+4.

În partea secundă a jocului, Sepsi a restabilit egalitatea, prin Alexandru Tudorie, în minutul 67, după ce inițial portarul Ștefan Târnovanu avusese o paradă senzațională.

FCSB a reușit însă să preia din nou conducerea, în minutul 74, când Ovidiu Popescu a înscris cu un șut pe jos din marginea careului de 16 metri.

Cipriotul a răsuflat ușurat apoi în minutul 79, când Andrei Cordea și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, tot din pasa lui Florinel Coman, ducând astfel scorul la 3-1.

• Vezi AICI VIDEO golurile marcate în FCSB – Sepsi

În urma acestei partide, FCSB (locul 2, 43 de puncte) se apropie din nou la trei puncte de liderul Farul Constanța (46 de puncte). De cealaltă parte, Sepsi este codașa play-off-ului, cu doar 25 de puncte.

FINAL: FCSB – Sepsi 3-1

Min. 90: Final de meci pe Arena Națională!

Min. 83: Schimbare la FCSB: iese Coman, intră Cristea.

Min. 79: GOOOL FCSB! Florinel Coman din nou decisiv! Pasă perfectă pentru Andrei Cordea care trimite direct în poarta lui Sepsi.

Min. 74: GOOOL FCSB! Ovidiu Popescu o readuce pe FCSB în avantaj, cu un șut pe jos din marginea careului de 16 metri.

Min. 72: Schimbare la FCSB: intră Cordea, iese Pantea.

Min. 67: GOOOL SEPSI! Tudorie egalează, după ce inițial Târnovanu a avut o intervenție senzațională.

Min. 60: Prima schimbare la FCSB: intră Octavian Popescu, iese David Miculescu.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45+4: Pauză pe Arena Națională!

Min. 45+4: APĂRĂ NICZULY! Risto Radunovic nu reușește să îl învingă pe portarul lui Sepsi.

Min. 45+2: Niczuly îl faultează pe Sorescu în careu și vede cartonașul galben. Penalty pentru FCSB.

Min. 31: Radunovic vede cartonașul galben, după un fault asupra lui Matei.

Min. 28: GOOOL FCSB! Florinel Coman execută perfect o lovitură liberă, iar David Miculescu deviază cu capul în poarta lui Sepsi.

Min. 20: Mihai Bălașa îl faultează pe Darius Olaru și vede cartonașul galben.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Tamm, Radunovic – Ov. Popescu, Șut, Olaru – Sorescu, Miculescu, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, Haruț, Omrani, Oct. Popescu, I. Cristea, Nikolov, Oaidă, Radaslavescu, Cordea
Antrenor: Elias Charalambous

Sepsi: Niczuly – D. Ciobotariu, Ninaj, Bălașa, Ispas – C. Matei, N. Păun, J. Rodriguez, Ștefănescu – Rondon, Safranko
Rezerve: Began, P. Popa, E. Papa, Achahbar, A. Nistor, I. Grigore, R. Varga, Tudorie, Francisco Junior
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Arena Națională (București)
Arbitru: Marcel Bîrsan (București), A1: Sebastian Gheorghe (Suceava), A2: Radu Ghinguleac (București)
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan (Arad), AVAR: Marius Badea (Râmnicu-Vâlcea)

Publicat: 08 05. 2023, 22:35
Actualizat: 08 05. 2023, 23:00