A fost sau nu henț? Arbitrii VAR au anulat golul celor de la U Cluj pentru o infracțiune a lui Alex Chipciu, dar nicio reluare TV nu a fost clară pentru a justifica decizia!

Meciul de fotbal dintre echipele FCSB si FC Universitatea Cluj din prima etapa a Superligii, disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica, 17 iulie 2022. GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

U Cluj a reușit să înscrie în poarta lui FCSB, la debutul în Superliga, însă golul a fost anulat de VAR.

Partida dintre FCSB și U Cluj s-a jucat, duminică seară, în prima etapă a noului sezon din Superliga, pe Arena Națională, iar cele două echipe au remizat, scor 1-1, după golurile marcate de către Adrian Bălan, în minutul 45+4, respectiv Florin Tănase, din penalty, în minutul 55.

În minutul 24 al acestei întâlniri, Dragoș Tescan a executat o lovitură liberă și mingea a ajuns în poarta roș-albaștrilor, însă cei de la FCSB au acuzat un henț făcut de către Alex Chipciu, care a deviat mingea.

FCSB, salvată de VAR! Gol anulat pentru U Cluj pe Arena Națională

După ce s-a consultat cu arbitrii din camera VAR, centralul Marian Barbu a anulat reușita ardelenilor.

Totuși, în relurările difuzate la televizor, infracțiunea comisă de către Alex Chipciu nu se poate observa prea bine.

Arbitrul Marian Barbu a părut chiar iritat pentru intervenția colegilor din camera VAR.

Astfel, FCSB, la debutul în noul sezon al primei ligi, a fost salvată de către sistemul VAR, mult cerut în România.

Publicat: 17 07. 2022, 22:10
Actualizat: 18 07. 2022, 01:01