FCSB – Farul Constanța 1-2, în etapa 3 din Superliga. Campioana pierde pe teren propriu înaintea returului cu Shkendija din Liga Campionilor

23:36

Min. 90: final de meci

George Găman a pus capăt confruntării.

23:35

Min. 90+10: gol Farul

Oaspeții scapă pe contraatac, iar Ișfan înscrie cu poarta goală de la marginea careului mic.

23:18

Min. 87: ocazie FCSB

Cisotti trage pe jos, de la aproximativ 18 metir, dar mingea trece milimetric pe lângă bară.

23:16

Min. 79: info meci

Farul înscrie, dar centralul anulează reușita după ce a revăzut faza pe monitorul VAR și a constat că Cisotti fusese faultat.

23:08

Min. 78: ocazie Farul

Tănasă șutează cu efect, la colțul lung, dar mingea loveste transversala porții lui Zima.

23:05

Min. 71: info meci

Octavian Popescu este sacrificat pentru ca Zima să intre în poartă.

23:04

Min. 70: info meci

Ștefan Târnovanu a fost eliminat pentru proteste.

22:47

Min. 59: gol Farul

Larie șutează pe centru penalty-ul primit de Farul după un fault inutil al lui Ngezana.

22:39

Min. 52: ocazie FCSB

Toma primește mingea pe dreapta, intră în carue, trage puternic la poartă, dar Buzbuchi reține în doi timpi.

22:23

Min. 46: s-a reluat meciul

George Găman a dat drumul părții secunde a confruntării.

21:57

Min. 45: pauză

George Găman a pus capăt primei reprize.

21:54

Min. 23: ocazie Farul

Târnovanu a ieșit greșit la un corner, iar Miculescu a scos de la 1 metru de linia porții mingea trimisă de un jucător al Farului.

21:33

Min. 2: gol FCSB

Miculescu este lansat în adâncime de Octavian Popescu și înscrie cu un șut pe lângă Buzbuchi.

21:31

Min. 1: a început partida

George Găman a dat drumul confruntării.

20:15

Echipele de start:

FCSB (1-4-2-3-1): Târnovanu – Cercel, Ngezana, M. Popescu, Pantea – Lixandru, Alhassan – Gheorghiță, Fl. Tănase (cpt.), Oct. Popescu – Miculescu. Antrenor: Elias Charalambous
Rezerve: Udrea, Zima – V. Crețu, Graovac, Șut, Kiki, Chiricheș, Toma, Vlăsceanu, Cisotti, Radunovic, Stoian
Farul (1-4-3-3): Buzbuchi – D. Maftei, Larie (cpt.), Țîru, Cr. Ganea – Vînă, Ramalho, Radaslavescu – Grigoryan, Ișfan, Tănasă. Antrenor: Ianis Zicu
Rezerve: R. Munteanu, Ducan – Furtado, Duțu, Pellegrini, Fabio, N. Popescu, Banu, Cojocaru, Cr. Sima, Avramescu

Meciul dintre FCSB și Farul Constanța are loc în etapa 3 din turul Superligii României, sezonul 2025/2026, iar partida este Live Text Online pe www.prosport.ro.

De asemenea, duelul programat pe Stadionul Steaua poate fi urmărit și în direct la televizor pe posturile Digi Sport 1 și Prima Sport 1, începând cu ora 21:30.

FCSB – Farul Constanța Live Text Online, de la ora 21:30, în etapa 3 din Superliga

Meciul de pe Stadionul Steaua pune față în față două echipe cu moral total, diferit. Campioana FCSB vine după eșecul surprinzător în Liga Campionilor, 0-1 cu Shkendija, în prima manșă din turul 2 preliminar. Calificarea se va juca pe 30 iulie, dar până atunci echipa lui Gigi Becali are treabă în campionat.

Farul, în schimb, stă ceva mai bine la capitolul moral, deoarece este neînvinsă în actuala stagiune a Superligii. În runda de debut a remizat în deplasare, cu FC Botoșani, 1-1, după care a învins Unirea Slobozia, acasă, cu 3-2.

De precizat că formația pregătită de Elias Charalambous a ajuns la 26 de partide fără eșec în campionat, interval în care a înregistrat 17 victorii și nouă remize. Ultima victorie a Farului în fața roș-albaștrilor datează din 21 mai 2023, 3-2 pe teren propriu. La finalul confruntării, gruparea antrenată la vremea respectivă de Gică Hagi a devenit campioană.

Dacă va fi utilizat, Alexandru Buzbuchi va bifa meciul cu numărul 150 în SuperLigă. Portarul dobrogenilor a fost singurul integralist din ediția precedentă.

Declarațiile celor doi antrenori

Ne pregătim așa cum ne-am pregătit tot timpul. Înfruntăm un adversar pe care îl cunoaștem, am jucat cu ei de multe ori.

Acum și-au modificat puțin stilul de joc după ce au schimbat antrenorul, dar suntem pregătiți pentru acest meci. De când am ajuns aici, domnul Hagi a fost mereu pe banca Farului. Dar este încă la club, deține clubul și va fi în continuare în preajmă.

Am pierdut cu Shkendija, dar a trecut. Trebuie să ne concentrăm la următorul joc. Așa vedem lucrurile indiferent de rezultat, fie că pierdem, fie că vom câștiga, mereu este vorba despre ce urmează.

Învățăm din greșeli și atât. Acum trebuie să ne pregătim pentru meciul de mâine, să o luăm pas cu pas.

Mentalitatea, ADN-ul clubului nostru sunt să câștigăm fiecare joc. Uneori pierzi, uneori faci egal, ăsta este fotbalul, dar obiectivul este să câștigăm toate meciurile.

Vom face câteva schimbări, jucăm din 3 în 3 zile și cred că este normal să facem câteva schimbări”, a spus Elias Charalambous.

„Avem o deplasare complicată, chiar dacă FCSB trece printr-un moment mai puțin bun. Sunt jucători valoroși și, indiferent cine va juca mâine, vom avea o partidă foarte dificilă.

Câteodată poți spune că ești norocos. Întâlnim FCSB în acest început de sezon. Aș fi preferat să fi câștigat meciul trecut, să aibă o stare de fericire, puțin mai relaxată.

Acum există această tensiune la ei și cu siguranță jucătorii care vor juca mâine vor fi concentrați, va fi o partidă foarte intensă”, a transmis Ianis Zicu.

Echipele probabile

FCSB (1 – 4 – 2 – 3 – 1): Târnovanu – Cercel, Ngezana, M. Popescu, Pantea – Lixandru, Alhassan – Fl. Tănase, Cisotti, Politic – Miculescu. Antrenor: Elias Charalambous

Rezerve: Zima, Udrea, Crețu, Radunovic, Chiricheș, Șut, Oct. Popescu, Stoian, Graovac, Kiki, Toma, Vlăsceanu, Gheorghiță

Farul (1 – 1 – 4 – 3 – 3): Buzbuchi – D. Maftei, Larie, Țîru, Cr. Ganea – Vînă, Ramalho, Radaslavescu – Grigoryan, Ișfan, Tănasă. Antrenor: Ianis Zicu

Rezerve: R. Munteanu, Ducan, Fabio Baptista, Șt. Duțu, Pellegrini, N. Popescu, L. Banu, I. Cojocaru, Avrămescu, Păcuraru

Meciul de pe Stadionul Steaua este arbitrat la centru de George Găman, ajutat la linii de Sebastian Gheorghe și Adrian Popescu. În camera VAR au fost delegați Rareș Vidican și Vasile Marinescu.

Publicat: 26 07. 2025, 23:39
Actualizat: 26 07. 2025, 23:43