FCSB, adversar renumit în singurul amical al iernii. „Colosal”

Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, a anunțat numele adversarului pe care campioana en-titre îl va avea în singurul amical al iernii, în cantonamentul din Turcia.

FCSB va juca împotriva lui Beșiktaș, formație cu 16 titluri de campioană, și care în acest moment se află pe locul 5 în Superlig. Cele două formații s-au întâlnit o singură dată, în urmă cu mai bine de 20 de ani, în faza grupei din Europa League, meciul fiind câștigat de FCSB, scor 2-1.

FCSB, amical cu Beșiktaș

FCSB se pregătește pentru derby-ul cu Rapid, din ultima etapă a anului, programat pe 21 decembrie (ora 20:00), „vital” pentru accederea în play-off-ul Superligii. Apoi urmează câteva zile de vacanță înaintea cantonamentului de iarnă, din Antalya.

Mihai Stoica, oficialul FCSB, a anunțat că adversarul din singurul amical al iernii este Beșiktaș, cu care de altfel va și împărți baza de antrenament.

„Miculescu (n.r. accidentat în meciul cu Farul) nu va putea juca în meciul cu Rapid. Se pare că la meciul amical cu Beșiktaș va fi. Doar ăsta îl avem. Chiar Qarabag ne-a întrebat dacă vrem să facem un meci cu ei, dar ăia ne-ar lua moralul (n.red – râde). Ei voiau pe 12 ianuarie, dar noi pe 16 jucăm la Pitești.

Cu Beșiktaș se va juca pe Gloria Sports Arena. Vom împărți stabilimentul. Nu e prima dată. Am mai avut o dată plăcerea de a împărți baza de antrenamentul și hotelul cu ei. E ceva colosal ce au făcut acolo turcii”, a declarat Mihai Stoica, la Prima Sport.

  • Beșiktaș se află pe locul 5 în Superlig, cu 26 de puncte, la 13 puncte distanță de liderul Galatasaray
  • FCSB s-a impus în singurul meci direct cu cei de la Beșiktas, în noiembrie 2004, în faza grupei din Europa League

FCSB vrea să încheie anul cu o victorie

FCSB a avut un început de sezon mai greoi, în care și-a găsit destul de greu ritmul de joc, iar acest lucru s-a văzut în rezultatele obținute. După 20 de etape, FCSB (28 de puncte) se află pe locul 9 în clasamentul Superligii, la două puncte distanță de ultimul loc de play-off, ocupat de Oțelul Galați.

Pentru FCSB, derby-ul cu rivala Rapid, liderul momentului, este unul „vital”, după cum a afirmat finanțatorul Gigi Becali, care a subliniat că dacă trece de acest meci cu victorie scapă de emoțiile privind play-off-ul.

De la începutul sezonului, FCSB a avut doar de patru ori „duble” cu meciuri câștigate, o singură dată în Superliga, aceasta din urmă având și o victorie din Cupa României, intercalată între cele din campionat.

FCSB a câștigat cu CFR Cluj (Supercupa) și cu Inter D’Escaldes (în preliminariile Liga Campionilor), în iulie, apoi au fost victoriile cu Oțelul și Go Ahead Eagles (faza grupei din Europa League), în septembrie. A câștigat cu UTA Arad, Gloria Bistrița (prima etapă din Cupa României) și U Cluj, în octombrie-noiembrie, iar în ultimele două meciuri s-a impus în fața celor de la Feyenoord (etapa 6 din Europa League, după o revenire spectaculoasă), respectiv cu Unirea Slobozia.

  • Superliga se reia cu etapa 22, iar primul meci este cel dintre FC Argeș – FCSB, programat pe 16 ianuarie, de la ora 20:00. În tur, piteștenii s-au impus cu 2-0.
Publicat: 18 12. 2025, 09:38