FC Voluntari – FC U Craiova 1-0. Ilfovenii obțin primul succes după o secetă de 7 meciuri!

Vadim Rata (S) si Constantin Albu (C)

FC Voluntari a învins-o pe FC U Craiova pe teren propriu, scor 1-0, în cadrul etapei a 11-a din Superliga.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Lukas Droppa, în minutul 45, aducând prima victorie a ilfovenilor după 7 partide.

Grație succesului din această seară, Voluntari ajunge la 12 puncte și ocupă locul 12 în clasament. De cealaltă parte, FC U Craiova rămâne pe locul 7, cu 14 puncte.

FC Voluntari – FC U Craiova 1-0

Min. 90+8: Final de meci!

Min. 90: 8 minute de prelungiri arătate de la margine

Min. 77: Daniel Florea ratează lovitura de la 11 metri! Atacantul a izbit bara transversală

Min. 70: Penalty pentru FC Voluntari!

Min. 46: A început repriza secundă! O schimbare la pauză în garnitura oaspeților: iese Van Durmen, intră Marquet

Min. 45: GOOOL FC Voluntari! Lukas Droppa deschide scorul pentru gazde

Min. 18: Sidibe scapă singur cu portarul gazdelor, însă trimite pe lângă poartă

Min. 11: Schimbare la FC Voluntari: iese Ricardinho, intră Droppa

Min. 7: Ocazie pentru Voluntari! Un șut puternic al lui Aliji trece puțin peste poartă

Min. 3: Schimbare la FC U Craiova: A ieșit Gabi Iancu, a intrat Ricardo Grigore

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

FC Voluntari: Popa – Ricardinho, Armaș, Matricardi – Costin, Aliji, Meleke, Tavares, Rață – Damașcan, Nemec
Rezerve: Paraschiv, Achim, Droppa, Andreș, Marrone, Lopes, N. Popescu, Florea, Andrei
Antrenor: Liviu Ciobotariu

FCU Craiova: Popa – Negru, Duarte, Papadopoulos, Van Durmen – Achim, Asamoah, – Sidibe, Bauza, Bahassa, Iancu
Rezerve: Gurău, Enache, Paramatti, Grigore, Albu, Baeten, Marquet, Chițu, Ganea
Antrenor: Marius Croitoru

Stadion: „Anghel Iordănescu”, Voluntari
Arbitru: Adrian Cojocaru / Asistenți: Ciprian Danșa, Marius Badea
Arbitru VAR: Andrei Moroiță / Arbitru AVAR: Valentin Avram

FC Voluntari – FC U Craiova, Live Video Online, de la ora 18:00. Elevii lui Croitoru pot urca pe loc de play-off!

În ultima etapă, FC Voluntari a obținut o remiză în deplasare, 1-1 cu FCSB, pe Arena Națională. Într-o partidă în care elevii lui Dică au dominat, ilfovenii au dat lovitura pe final și au egalat din penalty în minutul 90+7.

De cealaltă parte, FC U Craiova a obținut un succes de răsunet în ultima rundă, 1-0 pe teren propriu împotriva Rapidului. Sekou Sidibe a înscris unicul gol al partidei în minutul 55.

În meciurile directe din stagiunea precedentă, ilfovenii au avut câștig de cauză, reușind să se impună atât acasă, cât și în deplasare, cu 2-1, respectiv 2-0.

Publicat: 16 09. 2022, 19:31
Actualizat: 16 09. 2022, 19:59