FC U Craiova – Petrolul Ploiești 0-1. Victorie obținută la limită de elevii lui Nae Constantin, după ce oltenii au atacat în valuri tot meciul! Octavian Vâlceanu, eroul partidei

Petrolul Ploiești a învins-o pe FC U Craiova în etapa a 6-a din Superliga, în deplasare, cu scorul de 1-0.

Partida a fost transmisă la TV de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport și a putut fi urmărită în format Live Video Online pe www.prosport.ro.

Jair a înscris unicul gol al meciului din lovitură liberă, în minutul 45+2, după ce a transformat excelent faza fixă, în vinclul porții lui Popa. Deși oltenii au atacat în valuri pe toată durata meciului, găzarii au reușit să obțină succesul și urcă până pe locul 2 în clasament.

FC U Craiova – Petrolul Ploiești 0-1

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 74: A patra schimbare la FC U Craiova: iese Achim, intră Bălan

Min. 74: Dublă schimbare efectuată de Nae Constantin: ies Ivanovski și Măzărache, intră Irobiso și Dumitriu

Min. 68: Prima schimbare la Petrolul: iese Cioiu, intră Tucaliuc

Min. 63: Ies Chițu și Marquet, intră Bahassa și Iancu la FC U Craiova

Min. 61: Compagno lovește bara cu un șut violent

Min. 46: A început repriza secundă! O schimbare la pauză, în garnitura oltenilor: intră Sidibe, iese Baeten

Min. 45+2: Pauză la Târgu Jiu

Min. 45: GOOOL Petrolul! Jair transformă impecabil o lovitură liberă

Min. 23: O primă ocazie importantă pentru gazde, însă lovitura de cap a lui Compagno este respinsă de Vâlceanu

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

FCU Craiova: Popa – Enache, Andre Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert – Asamoah, Achim – Baeten, Marquet, Chițu – Compagno
Rezerve: Mogoșanu, R. Grigore, D. Albu, Sidibe, Van Durmen, D. Croitoru, Bahassa, Iancu, Cl. Bălant
Absenți: R. Negru (suspendat), Paramatti, Bauza (accidentați)
Antrenor: Marius Croitoru

Petrolul: Vâlceanu – Meijers, Tamaș, Huja – Pashov, Cebotaru, Tavares, Ticu – Cioiu, Ivanovski, Măzărache
Rezerve: Moroz, Olaru, Velisar, Horj, Dumitriu, Borta, Bratu, Tucaliuc, Irobiso
Absent: Budescu (accidentat)
Antrenor: Nicolae Constantin

Stadion: Municipal „Tudor Vladimirescu”, Târgu Jiu
Arbitru: Marcel Bîrsan / A1: Mircea Grigoriu / A2: Marius Mihai Marica / Arbitru VAR: Radu Petrescu / Arbitru AVAR: Petruța Iugulescu / R1: Szabolcs Kovacs / Observator arbitri: Marian Dorobanțu

FC U Craiova – Petrolul Ploiești, Live Video Online, de la ora 21:00. Învingătoarea va urca direct pe podiumul Superligii!

După primele 5 etape din această ediție de campionat, cele două formații au un bilanț identic, de 2 victorii, 1 remiză și 2 înfrângeri. Diferența este făcută la golaveraj, acolo unde oltenii stau mai bine: au înscris de 8 ori și au încasat 6 goluri (+2), pe când găzarii au un golaveraj de -1.

Echipa gazdă s-a deplasat în Trivale în runda precedentă, acolo unde elevii lui Marius Croitoru i-au învins pe cei de la FC Argeș cu scorul de 2-0, grație unei duble a lui Andrea Compagno.

De cealaltă parte, oaspeții se află într-o revenire de formă. După ce a adunat un singur punct în primele 3 etape, Petrolul a obținut două victorii importante în ultimele 2 runde, cu același scor, 1-0, împotriva Universității Cluj și a Rapidului.

Publicat: 19 08. 2022, 22:55