FC U Craiova – FC Voluntari 2-1, în etapa 26 din Superliga. Oltenii sunt la 5 puncte de play-off!

Meciul de fotbal dintre FC U Craiova 1948 si FC Voluntari, contand pentru grupa A din Cupa Romaniei, desfasurat pe Stadionul Municipal din Targu Jiu, joi 10 noiembrie 2022. © FOTO:Catalin Ciupureanu/SPORT PICTURES

FC U Craiova a învins-o pe FC Voluntari cu 2-1, în ultimul meci din etapa 26.

Oltenii s-au văzut conduși la pauză, după ce Damașcan a deschis scorul în minutul 24, însă în repriza a doua au reușit să întoarcă soarta partidei. Bahassa a restabilit egalitatea, apoi Adam Nemec și-a învins propriul portar, după o deviere nefericită.

Formația din Bănie s-a apropiat, astfel, la 5 puncte de play-off, după ce Sepsi nu a scos decât un punct în deplasarea de pe terenul lui FC Botoșani.

FC U Craiova – FC Voluntari 2-1, Live Video Online în etapa 26 din Superliga

Min. 90: Fluier final

Min. 88: Bahassa are o ocazie bună, dar portarul ilfovenilor se opune

Min. 61: GOOOL FC U Craiova! Nemec deviază nefericit după un corner și își trimite balonul în proprie poartă

Min. 54: GOOOL FC U Craiova! Oltenii restabilesc egalitatea, după golul reușit de către Bahassa cu un șut la colțul lung, din interiorul careului

Min. 46: A început repriza a doua

Min. 45: Final de primă repriză

Min. 24: GOOOOL FC Voluntari! Damașcan finalizează o fază excelentă a ilfovenilor

Min. 6: Șutul de la distanță expediat de Vlad Achim trece peste poartă

Min. 1: A început meciul

Echipele de start la FC U Craiova – FC Voluntari

FCU Craiova: Gurău – Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas – Albu, Achim – Baeten, Bauza, Bahassa – Chițu
Rezerve: Mogoșanu, Paramatti, Zanfir, Van Durmen, Ganea, Blîdar. Sidibe, Piccolomo, Blănuță
Antrenor: Nicolo Napoli

FC Voluntari: Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaș – M. Lopes, Răduț, Tavares, Rață, Aliji – Nemec, Damașcan
Rezerve: Fernandez, Andreș, Paz, Al. Vlad, Costin, Voican, D. Florea, Merloi, Dumiter
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Complex Sportiv Craiova”
Arbitru: Marcel Bîrsan // Asistenți: Mihai Marica, Andrei Constantinescu
Arbitru VAR: Isvan Kovacs// Asistent VAR: Andrei Florin

FC U Craiova și FC Voluntari se întâlnesc luni, de la ora 20:00, în etapa 26 din Superliga. Meciul este transmis în direct la TV de posturile Digi Sport, Prima Sport și Orange Sport și poate fi urmărit în format Live Video Online pe www.prosport.ro.

Ilfovenii au un parcurs ezitant și au emoții serioase în ceea ce privește retrogradarea.

De cealaltă parte, oltenii au pierdut un meci la „masa verde” în 2023, cu Sepsi, dar au în continuare speranțe la un loc în play-off. După ce Sepsi nu a scos decât un punct din meciul cu FC Botoșani, formația din Bănie se va apropia la numai cinci puncte de locul 6, ocupat de covăsneni, în cazul unui succes.

Publicat: 20 02. 2023, 21:45
Actualizat: 20 02. 2023, 21:59