FC U Craiova – FC Voluntari 3-3 (5-4 d. p.), în semifinala barajului pentru Conference League | Formația din Bănie a câștigat la loviturile de departajare! Ilfovenii au revenit spectaculos în joc, după ce au fost conduși cu 3-0

FC U Craiova - FC Voluntari Live Video Online

FC U Craiova s-a impus după executarea loviturilor de departajare în fața celor de la FC Voluntari și s-a calificat astfel în finala barajului pentru preliminariile Conference League, acolo unde se va duela cu locul 3 din play-off, care va fi disputat în ultima etapă de CFR Cluj și Universitatea Craiova.

După 90 și 120 de minute scorul a fost 3-3, după ce oltenii au condus cu 3-0, dar au fost egalați în minutul 90+7, când echipa ilfoveană a marcat prin Andrei Dumiter.

FC U Craiova – FC Voluntari 3-3 (5-4 la loviturile de departajare)

George Ganea înscrie, iar FC U Craiova se impune cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare!

Paz trimite în bara transversală! 4-4 în continuare.

Înscrie și Zanfir, cu o execuție foarte sigură! 4-4.

Dumiter a marcat fără emoții cu un șut puternic! 4-3 FC Voluntari.

Sidibe nu i-a dat nicio șansă lui Popa și a făcut 3-3!

Matricardi a înscris cu un șut sub bară! 3-2 FC Voluntari.

Mihai Popa apără execuția lui Asamoah! 2-2 în continuare.

Igor Armaș a trimis în bara din stânga! Rămâne 2-2.

Același lucru s-a întâmplat și la execuția lui Baeten! 2-2.

Mihai Rădut a șutat extrem de plasat, iar Gurău nu a putut interveni, deși a ghicit colțul! 2-1 FC Voluntari.

Andre Duarte a înscris fără emoții, portarul Popa a rămas pe centru și a fost nevoit să se recunoască învins. 1-1.

Sigurjonsson a transformat prima lovitură de departajare! 1-0 FC Voluntari.

Finalul celor 120 de minute! Câștigătoarea se va decide în urma loviturilor de departajare!

Min. 116: Baeten șutează mult peste poartă cu piciorul drept.

Min. 110: Asamoah a șutat pe lângă poarta lui Popa, din afara careului de 16 metri.

Min. 109: Portarul Gurău reține cu dificultate o minge centrată din partea stângă.

A început a doua repriză de prelungiri!

Finalul primei reprize de prelungiri!

Min. 105+2: Popa a reținut fără emoții la șutul trimis de Asamoah de la mare distanță.

Min. 100: Portarul Popa intervine excelent, cu piciorul, la șutul trimis de Van Durmen, prin alunecare, din 7 metri!

A început prima repriză de prelungiri!

Finalul primelor 90 de minute! Câștigătoarea se va decide în urma a două reprize de prelungiri!

Min. 90+8: Popa a reținut cu siguranță mingea trimisă din voleu de Baeten.

Min. 90+7: GOL FC VOLUNTARI! Dumiter a venit lansat la un corner executat din partea stângă și a înscris cu o lovitură bună de cap!

Min. 87: Gurău a reținut la șutul lui Lopes, care a fost deviat de un fundaș al oltenilor.

Min. 85: GOL FC VOLUNTARI! Sigurjonsson a transformat fără emoții lovitura de la 11 metri! Portarul Gurău a rămas pe mijlocul porții.

Min. 83: Aliji și-a împins un adversar înaintea executării loviturii de la 11 metri și a primit al doilea cartonaș galben, fiind astfel eliminat!

Min. 82: Penalty pentru FC Voluntari, acordat în urma unui henț făcut în careu de Henriques!

Min. 78: GOL FC VOLUNTARI! Portarul Gurău a boxat în marginea careului de 16 metri o centrare venită din partea dreaptă, iar, de acolo, Aliji a preluat elegant și a șutat excelent cu piciorul stâng, din voleu, fără șanse pentru goalkeeper-ul formației din Bănie!

Min. 63: GOL FC U Craiova! Matricardi a intervenit slab și a pasat la Bauza, care l-a angajat imediat pe Chițu, iar acesta a făcut „dubla” cu o execuție calmă din interiorul careului!

Min. 60: GOL FC U Craiova! La capătul unui contraatac, Baeten a șutat slab din marginea careului de 16 metri, dar portarul Mihai Popa a intervenit foarte slab și și-a introdus practic mingea în poartă!

Min. 54: Portarul Popa reține fără probleme mingea șutată de Bahassa de la circa 18 metri.

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

Min. 36: GOL FC U Craiova! Aurelian Chițu a fost lăsat în poziție foarte bună de o pasă luminoasă a lui Bauza, portarul Popa a ieșit din propriu careu pentru a-l bloca, în vreme ce Matricardi a încercat să respingă în margine, dar a trimis în atacantul oltenilor, care a rămas singur cu poarta goală și a marcat fără probleme!

Min. 31: Ilfovenii au rămas în atac, iar Gurău a respins cu dificultate la șutul trimis de Florea din afara careului.

Min. 30: Prima ocazie a celor de la Voluntari! Aliji a șutat peste poartă dintr-o lovitură liberă din colțul careului de 16 metri.

Min. 24: Portarul Mihai Popa a respins de sub transversală la șutul trimis de Dragoș Albu cu piciorul stâng din afara careului.

Min. 13: Portarul Popa a prins excelent la lovitura de cap trimisă de Chițu din 6 metri.

Min. 6: Șutul trimis de Bauza din afara careului a fost deviat de un fundaș de la Voluntari și s-a dus peste poartă.

A început meciul!

(AICI VIDEO CU FAZELE IMPORTANTE DIN ACEST MECI)

Echipele de start:

FC U Craiova (4-2-3-1): Gurău – Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas – Dr. Albu, V. Achim – Baeten, Bauza (cpt.), Bahassa – Chițu
Rezerve: Mogoșanu – Huyghebaert, Zanfir, Asamoah, Van Durmen, Ganea, Sidibe, Piccolomo, Blănuță
Antrenor: Nicolo Napoli

FC Voluntari (3-4-3): M. Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.) – Marcelo Lopes, U. Meleke, Sigurjonsson, Aliji – Rața, D. Florea, Damașcan
Rezerve: Fernandez, Paz, Răduț, Merloi, D. Florea, Dumiter, H. Tavares, Al. Vlad, R. Voican
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj) / A1: Ovidiu Artene (Vaslui) / A2: Ciprian Danșa (Satu Mare) / Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan (Arad) / Arbitru A. VAR: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) / R1: Bogdan Dumitrache (București) / Observator arbitri: Bogdan Dumitrache (București)

FC U Craiova – FC Voluntari, Live Video Online în semifinala barajului pentru Conference League

Învingătoarea din acest duel va disputa finala acestui baraj cu echipa care se va clasa pe locul 3 după ultima etapă din play-off. Lupta se dă între CFR Cluj și Universitatea Craiova, cu un avans de două puncte în favoarea ardelenilor înaintea ultimelor jocuri, care se vor disputa în acest weekend.

Publicat: 26 05. 2023, 22:53
Actualizat: 26 05. 2023, 23:28