FC U Craiova, cu gândul la cupele europene deși a ratat play-off-ul Superligii. „Ăsta e obiectivul!” Ce a făcut Adrian Mititelu în vestiarul oltenilor

Echipele ACS Sepsi OSK si FC U CRAIOVA 1948 s-au intalnit intr-o partida disputata in cadrul ultimei etape a Superligii, joi, 16 martie 2023, la Sfantu Gheorghe. ALEX NICODIM / MEDIAFAX FOTO

FC U Craiova a fost eliminată de Sepsi OSK din drumul spre play-off-ul Superligii, însă oltenii nu își pierd speranța chiar dacă vor juca în play-out.

FC U Craiova, cu gândul la cupele europene deși a ratat play-off-ul Superligii. Ce a făcut Adrian Mititelu în vestiar la pauza meciului cu Sepsi OSK

După ce a ratat calificarea în play-off-ul Superligii, FC U Craiova are obiectiv terminarea pe primul loc în play-off și câștigarea Cupei României, astfel că trupa din Bănie va avea posibilitatea să joace în Conference League.

La finalul meciului de la Sfântu Gheorghe, scor 4-0, Ionuț Gurău, portarul echipei FC U Craiova, a dezvăluit și ce le-a transmis Adrian Mititelu la pauza meciului.

„Echipa adversă a început tare. Pentru noi era bun egalul sau victoria. Nu a fost frică, dar nu am putut să legăm nicio pasă. Nu e vorba doar de un jucător. Eu ce să îmi reproșez? Poate puteam să fac mai mult la golul doi, în rest… La golul trei a fost o minge deviată, la golul patru o fază fixă. Meciul nu a fost ok.

(Ce v-a zis patronul la pauză?) A venit în vestiar, ne-a încurajat, a zis că nu e nimic pierdut și să ieșim cu o altă atitudine. Nu a fost să fie… Am crezut până la final, dar nu a fost să fie.

Trebuie să ne pregătim de play-out, avem obiectiv Cupa României și să mergem în cupele europene. Am dat cu piciorul la munca depusă din noiembrie, decembrie… Suntem împăcați (n.r. că meciul s-a rejucat), felicităm echipa adversă, au avut o atitudine de luptători și le urez succes în play-off. Am avut obiectiv play-off-ul, nu l-am îndeplinit. Avem obiectiv câștigarea play-out-ului și să câștigăm Cupa României pentru a merge în cupele europene”, a spus Ionuț Gurău.

Publicat: 16 03. 2023, 23:46
Actualizat: 16 03. 2023, 23:47