FC U Craiova – Chindia Târgoviște 0-1, în etapa 13 din Superliga | A treia victorie din tot atâtea meciuri pentru Toni Petrea!

Meciul de fotbal dintre echipele Chindia Targoviste si U Craiova 1948 din prima etapa a play-off-ului Ligii 1, disputat pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti, sambata, 12 martie 2022. GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

FC U Craiova a fost învinsă de Chindia Târgoviște, scor 0-1, într-un meci contând pentru etapa 13 din Superliga.

Unicul gol al meciului a fost înscris în repriza secundă, în minutul 64, de către Doru Popadiuc, care l-a învins pe Robert Popa cu o execuție din interiorul careului.

Victoria din această seară reprezintă al treilea succes din tot atâtea meciuri pentru Toni Petrea pe banca dâmbovițenilor, după ce le-a mai învins pe CSA Steaua, în Cupă, și pe Rapid.

FC U Craiova – Chindia Târgoviște 0-1

Min. 90+4: Final de meci! Toni Petrea obține a treia victorie din tot atâtea meciuri pe banca noii sale echipe

Min. 90: 4 minute de prelungiri

Min. 68: Toni Petrea face primele două schimbări: ies Șerban și Dumitrașcu, intră Ioniță și Chamed

Min. 64: GOOOL Chindia! Popadiuc deschide scorul cu un șut din careu

Min. 63: Încă două schimbări la FC U Craiova: ies Ganea și Baeten, intră Jibril Ibrahimi și Sidibe

Min. 51: Noul intrat Bahassa trimite un șut spre poarta oaspeților, însă balonul este deviat în corner

Min. 46: Două modificări la pauză efectuate de FC U Craiova: ies Negru și Chițu, intră Enache și Bahassa

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45: Pauză pe Ion Oblemenco

Min. 34: Asamoah îl testează pe Căbuz de la mare distanță, însă portarul târgoviștenilor reține fără probleme

Min. 23: Neguț trimite o centrare din „rabona” în fața porții, însă atacanții oaspeților nu pot profita și irosesc șansa

Min. 15: O centrare bună a lui Bauza pune în dificultate apărarea Chindiei, însă fundașii lui Petrea reușesc să respingă balonul

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

FCU Craiova 1948: Popa – Negru, Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert – Asamoah, Van Durmen – Baeten, Bauza, Chițu – Ganea
REZERVE: Gurău, Enache, Paramatti, D. Albu, D. Croitoru, Marquet, Bahassa, Sidibe, Jibril Ibrahimi
ANTRENOR: Marius Croitoru

Chindia Târgoviște: Căbuz – Căpușă, Celea, Orozco, Dumitrașcu – Passaglia, Vorobjovas – Neguț, Popadiuc, Șerban – Popa
REZERVE: Moldovan, Ioniță, Dima, Mihaiu, Atanase, Grubac, Chamed, Cherchez, Ndom
ANTRENOR: Anton Petrea

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)

Arbitru: Rareș George Vidican (Satu Mare) / A1: Ciprian Danșa (Satu Mare) / A2: Adrian Vornicu (Iași) / Arbitru VAR: Radu Petrescu (București) / Arbitru AVAR: Vlad Bârleanu (București) / R1: Horia Mladinovici (București) / Observator arbitri: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea)

FC U Craiova – Chindia Târgoviște Live Video Online în etapa 13 din Superliga

Înaintea meciului dintre FC U Craiova și Chindia Târgoviște, echipa lui Marius Croitoru este pe locul 10, cu 15 puncte, la egalitate cu UTA Arad, în timp ce Chindia este pe ultimul loc, cu șase puncte.

Echipa finanțată de Adrian Mititelu are patru victorii, trei rezultate de egalitate și cinci înfrângeri, în timp ce formația din Târgoviște are o singură victorie, șapte înfrângeri și trei egaluri.

În runda precedentă, FC U Craiova a terminat la egalitate cu CS Mioveni, în deplasare, scor 2-2, în timp ce Chindia Târgoviște a produs surpriza și a învins-o „acasă” pe Rapid, scor 2-1.

Publicat: 10 10. 2022, 19:15
Actualizat: 10 10. 2022, 19:25