FC Argeș – UTA Arad 2-2, în etapa a 7-a a play-out-ului din Superliga | Echipa lui Vintilă scoate un punct în minutul 90+14, după un meci tensionat cu trei penalty-uri numai pentru piteșteni

Meciul de fotbal dintre FC Arges si UTA Arad, contand pentru Play-out-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Nicolae Dobrin din Pitesti, luni 8 mai 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 15 poze

Meciul dintre FC Argeș și UTA Arad s-a disputat luni seară, pe Stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești, în cadrul etapei a șaptea a play-out-ului din Superliga și s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

UTA a deschis scorul în minutul 27, prin reușita lui Postolachi.

FC Argeș a avut ocazia de a restabili egalitatea, după ce Șerban a fost faultat de către Hoxhallari în careu, în minutul 40, și piteștenii au primit penalty. Calcan a ratat însă lovitura de la 11 metri.

În minutul 45, Keșeru a șutat din afara careului și a dus scorul la 2-0, cu puțin înainte de pauză.

În partea secundă a jocului, spre final, a început nebunia. În minutul 80, FC Argeș a redus din diferență, din penalty, prin Garita, după ce Turda a fost lovit peste picioare în careu de către Abeid.

În cel de-al șaselea minut de prelungiri, același Turda a fost din nou faultat în careu și arbitrul a dictat cel de-al treilea penalty pentru FC Argeș în această partidă. În acest moment, Mircea Rednic a luat foc și a vrut să scoată echipa de pe teren.

Spiritele s-au liniștit în cele din urmă și Garita a executat penalty-ul și a egalat în minutul 90+14. Imediat după, arbitrul a fluierat și finalul întâlnirii de la Pitești.

FINAL: FC Argeș – UTA Arad 2-2

Min. 90+16: Final de meci la Pitești!

Min. 90+14: GOOOL FC ARGEȘ! Piteștenii egalează prin Garita!

Min. 90+13: Jucătorii arădeni nu ies, în cele din urmă, de pe teren, iar Garita se pregătește să execute lovitura de la 11 metri.

Min. 90+9: Penalty pentru FC Argeș! Mircea Rednic face semne disperate și scoate echipa de pe teren.

Min. 90+6: Arbitrul merge la VAR pentru a analiza un posibil penalty pentru FC Argeș, după un fault asupra lui Turda.

Min. 80: GOOOL FC ARGEȘ! Garita transformă lovitura de la 11 metri!

Min. 78: Turda este lovit peste picioare de către Abeid în careu și arbitrul dictează penalty pentru FC Argeș.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45+3: Pauză la Pitești!

Info: Spectatorii au început deja să plece de pe stadion după ce arădenii au marcat cel de-al doilea gol.

Min. 45: GOOOL UTA! Keșeru majorează diferența cu un șut foarte bun din afara careului.

Min. 42: Calcan ratează! Iacob e atent și apără lovitura de la 11 metri.

Min. 40: Șerban e faultat de Hoxhallari în careu și arbitrul dictează penalty pentru FC Argeș.

Min. 27: GOOOL UTA! Postolachi deschide scorul la Pitești, după ce Claudiu Keșeru l-a lansat foarte bine în careu.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

FC Argeș: Straton – Tofan, Turda, Zebic, Rizzi – Biai, Meza Colli, Șerban – G. Crețu, Koumemba, Calcan
Rezerve: Micle, Moisie, Dobrosavlevici, Brendon, Pîrvu, Tîrcoveanu, Jobello, Garita, Bassong
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Abeid – Batha, P. Anton – Șteau, Postolcahi, Roger – Keșeru
Rezerve: Kucher, R. Benzar, Dobrescu, Cascini, Isac, Stahl, Ubbink, Otele, Milosevic
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: „Nicolae Dobrin”, Pitești
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galați) / A1: Vasile Marinescu (București) / A2: Ovidiu Artene (Vaslui) / Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București) / Arbitru AVAR: Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova) / R1: Florin Andrei (Târgu Mureș) / Observator arbitri: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea)

Publicat: 08 05. 2023, 20:38
Actualizat: 08 05. 2023, 21:57