Fază extrem de controversată în Hermannstadt – Dinamo. Arbitrul Ovidiu Hațegan a anulat un gol al gazdelor cu ajutorul VAR: a fost sau nu ofsaid?

Fază extrem de controversată în Hermannstadt – Dinamo: arbitrul Ovidiu Hațegan a anulat un gol gazdelor pentru o presupusă poziție de ofsaid!

Ianis Stoica a reușit să marcheze pentru sibieni în minutul 9, însă momentul de bucurie i-a fost oprit rapid de brigada de arbitri.

Fază extrem de controversată în Hermannstadt – Dinamo

După o analiză VAR ce a durat câteva minute bune, s-a stabilit că Ianis Stoica s-ar fi aflat în poziție neregulamentară, deși reluările nu păreau să clarifice cu exactitate acest lucru.

În cele din urmă, s-a stabilit că atacantul se afla în ofsaid și golul nu a fost validat, iar scorul a rămas 0-0.

Echipele de la Hermannstadt – Dinamo

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure, Murgia, Sota Mino, Ianis Stoica – Neguț, Paraschiv
Rezerve: Muțiu, I. Pop, Etienne, Antoche, N’Goma, D. Iancu, G. Iancu, Bucuroiu, Biceanu, Jipa, Ciubotaru, Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Dinamo: Golubovici – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Pavicic, Ilic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Gregorio
Rezerve: Răilean, Edgar Ie, C. Costin, Began, Selmani, Iglesias, D. Irimia, P. Neagu, Bani, A. Irimia, N. Roșu, Amzăr
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: Haţegan Ovidiu (Arad) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Vornicu Adrian (Iaşi) / Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare), Arbitru AVAR: Vatamanu Cosmin (Bucureşti)

Publicat: 17 03. 2024, 18:55
Actualizat: 17 03. 2024, 18:56