Fază de necrezut în Sepsi – FC U Craiova! Portarul oltenilor și-a băgat în propria poartă o minge ce se ducea pe lângă! VIDEO

Fază de necrezut în Sepsi - FC U Craiova! Portarul oltenilor și-a băgat în propria poartă o minge ce se ducea pe lângă! VIDEO

Portarul lui FC U Craiova, Ion Cristian Gurău, a fost protagonistul unei faze care se vede rar pe un stadion de fotbal, în prima repriză a meciului din deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe, decisiv pentru ocuparea ultimei poziții de play-off în Superliga.

În minutul 16 al partidei de la Sf. Gheorghe, la scorul de 1-0 pentru echipa covăsneană, Mihai Bălașa, fundașul central al formației antrenate de Cristiano Bergodi, a șutat puternic din voleu cu piciorul drept, de la circa 8 metri de poartă, ușor lateral dreapta. Mingea trimisă de el în diagonală se ducea clar pe lângă poartă, însă Gurău a intervenit și a direcționat-o spre plasă, ducând astfel scorul la 2-0 pentru Sepsi. (AICI VIDEO CU FAZA COMPLETĂ).

Anterior, scorul fusese deschis de Nicolae Păun, în minutul 7, tot în urma unei intervenții nesigure a lui Gurău. Concret, el a respins greșit un șut centrare venit din partea dreaptă, de la Ștefănescu, mingea a ajuns la Păun, care a marcat destul de lejer de pe linia careului de 6 metri.

Echipele de start la Sepsi Sf. Gheorghe – FC U Craiova:

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly – R. Dimitrov, D. Ciobotariu, M. Bălașa, Dumitrescu – N. Păun, C. Matei, J. Rodriguez – Ștefănescu, Safranko, Aganovic
Rezerve: Began – M. Tamas, R. Ispas, Da Silva Junior, E. Papa, I. Gheorghe, Achahbar, Rondon, Tudorie
Antrenor: Cristiano Bergodi

FC U Craiova: Gurău – R. Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert – Dr. Albu, V. Achim – G. Ganea, Bauza, Bahassa – A. Chițu
Rezerve: R. Popa – Mascarenhas, Paramtti, Zanfir, Asamoah, Van Durmen, Sidibe, Piccolomo, Blănuță
Antrenor: Nicolo Napoli

Arbitru: Radu Petrescu // Asistenți: Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu
Arbitru VAR: Cătălin Popa, Asisten VAR: Mircea Orbuleț