Fază controversată în minutul 47 al derby-ului CFR – FCSB! Fotbaliștii lui Gigi Becali au cerut penalty după ce un adversar a atins mingea cu mână: ce decizie a luat Colțescu, după ce s-a verificat faza la VAR

Fotbaliștii lui Gigi Becali au solicitat lovitură de la 11 metri în minutul 47 al meciului CFR Cluj – FCSB, din etapa 19 a Superligii.

Cele două rivale au intrat la pauză la egalitate, 1-1, după golurile marcate de Panagiotis Tachtsidis, respectiv Darius Olaru.

În debutul părții secunde, fotbaliștii vicecampioanei României au solicitat o lovitură de la 11 metri, după o intervenție a lui Kresic.

Debutul celei de-a doua reprize a derby-ului CFR Cluj – FCSB a fost marcată de momentul în care echipa lui Gigi Becali ar fi putut să beneficieze de o lovitură de la 11 metri.

În minutul 47, Kresic se afla în duel cu Florinel Coman, iar pe apărător l-a atins balonul în partea din spate a brațului, în timp ce alerga. Fotbaliștii bucureșteni au solicitat lovitură de la 11 metri,considerând că se impune sancționarea unui henț într-o astfel de fază.

Arbitrul de centru Sebastian Colțescu a așteptat pe gazon studierea fazei în cabina VAR. În final, colegii lui i-au transmis că nu sunt circumstanțe pentru acordarea unei lovituri de la 11 metri, astfel că nu s-a acordat penalty și jocul a continuat.

Echipele de start la CFR Cluj – FCSB

CFR Cluj: Sava – Kresic, M. Ilie, Morgan – Mogoș, Muhar, Tachtsidis, Camora – Avounou, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich – Cr. Manea, Boben, Cvek, R. Filip, Fia, Krasniqi, C. Deac, Juricic
Antrenor: Andrea Mandorlini

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu, Lixandru, Cr. Ganea, D. Rotariu, Radaslavescu, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca – Cluj)
Arbitru: Sebastian Colțescu // Asistenți: Radu Ghinguleac, Daniel Mitruți
Arbitru VAR: George Găman // Asistent VAR: Adrian Popescu

Publicat: 10 12. 2023, 21:28