Fază controversată de arbitraj în Rapid – FC Botoșani! Giuleștenii au cerut fault în faza premergătoare golului secund marcat de moldoveni! | VIDEO

Fază controversată în Rapid - FC Botoșani! Giuleștenii au cerut fault în faza premergătoare golului secund marcat de moldoveni! | VIDEO

O fază controversată de arbitraj s-a petrecut în minutul 60 al meciului Rapid – FC Botoșani, din etapa a treia din actualul sezon de Superliga, atunci când moldovenii au dus scorul la 2-1 în favoarea lor grație reușitei lui Eduard Florescu.

Mijlocașul central al echipei antrenate de-facto de Marius Croitoru a recuperat mingea în urma unui duel cu Cătălin Cîrjan, în care a părut că fotbalistul de la FC Botoșani a comis fault.

Pe reluările oferite de televiziunile care au transmis meciul s-a putut observa că duelul pentru minge a fost unul la limita regulamentului, dar în același timp există unele suspiciuni legate de faptul că Florescu nu ar fi atins de fapt mingea, ci l-ar fi faultat pe Cătălin Cîrjan, deși mijlocașul împrumutat de Arsenal în Giulești nu a protestat vizibil după marcarea golului. (AICI VIDEO cu faza întreagă)

Acesta a fost golul de 2-1 pentru FC Botoșani. În minutul 82, Marko Dugandzic a făcut 2-2, după ce tot el deblocase tabela în minutul 15, stabilind astfel scorul final al partidei din Giulești, 2-2.

Cum s-au prezentat cele două echipe la acest meci:

RAPID: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, I. Cristea, Braun – Oaidă, Al. Albu – Funsho, Cîrjan, Papeau – Dugandzic
REZERVE: Drăghia – Jr. Morais, P. Iacob, Al. Ioniță II, Borja Valle, V. Costache, Pănoiu, Kait, Emmers
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

FC BOTOȘANI: Ducan – Kupa, Șeroni, Pius – Cărăușu, Essono, Dican, E. Florescu, Cioiu – M. Roman I, Pinson
REZERVE: Ureche – S. Camara, Golofca, Gligor, E. David, Dragu, Zabou, Creț, Drole
ANTRENOR: Marius Croitoru

Stadion: Superbet Arena – Giulești (Bucureşti)
Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti) / Arbitru VAR: Colţescu Sebastian (Bucureşti), Arbitru A. VAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)

Publicat: 28 07. 2023, 23:40
Actualizat: 28 07. 2023, 23:43