Favoritul lui Cesc Fabregas va juca în Superliga. Transfer de ultimă oră la o echipă cu pretenții din România. EXCLUSIV

Aflată în dificultate de puncte, dar cu ambiții mai mari, Petrolul a mutat din nou pe piața transferurilor. După ce ieri a obținut semnătura elvețianului Oscar Coreia Ferreira, transfer anunțat în exclusivitate de ProSport, astăzi ploieștenii au mai adus un fotbalist în compartimentul ofensiv, acolo unde suferă cel mai mult.

Marocanul Moutir Chajia (27 ani) va juca pentru ploieșteni. El are cetățenie belgiană și a jucat ultima oară la Dinamo Batumi, în Georgia. Moutir a evoluat însă trei ani la Como, în Italia, fiind printre favoriții, ca și coleg și apoi elev, al spaniolului Cesc Fabregas, fostul mare internațional iberic, campion mondial și dublu campion european.

Moutir Chajia, la Petrolul Ploiești

Moutir a început fotbalul la Ostende, dar după juniorat a plecat în Italia, la Novarra. De acolo a ajuns în Portugalia, la Estoril, iar ulterior s-a întors în Serie B, la Ascoli. A trecut și pe la Lokomotiv Zagreb, iar apoi a jucat la Como, unde a prins peste 50 de meciuri în Serie B.

După promovarea în Serie A și remodelarea echipei italiene, belgianul a plecat în Georgia, la Dinamo Batumi, unde a avut însă o experiență nefericită, bifând doar două partide.

Fotbalistul era liber de contract și poate juca atât ca mijlocaș ofensiv, cât și ca vârf. Cota lui de piață este acum de 300.000 de euro, în scădere față de 800.000 de euro, cât era acum trei ani la Como.

Fotbalistul este comunitar, așa că teoretic ar putea juca chiar de etapa viitoare când Petrolul întâlnește Dinamo. Meciul este programat pe 15 septembrie, iar președintele ploieștenilor a risipit zvonurile privind demiterea lui Liviu Ciobotariu.

„Nu s-a pus și nu se pune problema să-l demitem. Este sub presiune, la fel cum suntem noi toți, și conducerea și jucătorii, toți suntem sub presiune pentru că etapele trec și nu avem rezultate. Dar noi ca și conducere nu punem presiune pe Ciobi, nu are ultimatum, nu am discutat cu Topal și nici cu alt antrenor. Sunt invenții. Încă așteptăm ca echipa să-și revină, cu Ciobotariu pe bancă. Nu stă în ADN-ul nostru ca și club să schimbăm antrenorii la zece etape. Rezultatele vor decide ce va fi pe viitor, dar cu siguranță, la meciul cu Dinamo, Ciobi va fi pe bancă”, a spus oficialul ploieștean, exclusiv, pentru ProSport.

Moutir este al zecelea transfer al Petrolului în această vară. Au mai venit Coreia (Etoille Carouge), Krell (Slobozia), Guilherme (Poli Iași), Sălceanu (Farul), Doukansy (Nîmes), Prce (Kazahstan), Dongmo (Vardar Skopje), Rafinha (Inter Descaldes), Doumtsios (Den Haag) și Chică Roșă (FC Botoșani).

Au plecat Mihnea Rădulescu (U Craiova), Huja (Pogon), Keita (CFR Cluj), Mario Bratu (Corvinul), Stănică (Tunari), Linner (KC KTP), Pătrașcu (CSM Suceava), Irobiso, Nana Bempah, Ali Demirel – fără echipă.

Publicat: 03 09. 2025, 15:44