Fantoma Foresta, la Mioveni! FC Argeş, două goluri în două minute, şi Dinamo tremură pentru promovare: ratarea accederii în Superliga ar fi cel mai mare dezastru din istorie!

FC Argeș a început „ca din tun” returul barajului de promovare/menținere în Superliga împotriva lui Dinamo, disputat în această seară la Mioveni.

FC Argeș a început „ca din tun” returul barajului de promovare/menținere împotriva lui Dinamo

După ce elevii lui Bogdan Argeș Vintilă au cedat cu un neverosimil 1-6 în manșa tur de pe Arena Națională, aproape nimeni nu mai acorda vreo șansă formației din Trivale să întoarcă scorul, însă fotbaliștii au intrat pe teren cu dorința aprinsă de a-și juca șansa până la capăt.

Astfel, încă din minutul 14, Costinel Tofan a reușit să deschidă scorul în partida de la Mioveni cu un șut de la aproximativ 25 de metri, deviat în drumul către poarta apărată de Filip Dujmovic.

Piteștenii nu s-au lăsat bătuți și s-au aruncat în continuare în atac, iar recompensa nu s-a lăsat așteptată. FC Argeș a lovit din nou, la faza imediat următoare: în mai puțin de 60 de secunde, trupa lui Vintilă a scăpat pe un contraatac letal, iar Garita l-a lăsat singur cu portarul pe Antonio Jakolis, care a reușit să-l învingă fără mari emoții pe bosniacul aflat între buturile lui Dinamo și a dus scorul la 2-0 după doar 15 minute.

Echipele de start de la FC Argeș – Dinamo

FC Argeș: Straton – Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Vianna – Calcan, Bassong, Zebic, Pîrvu – Jakolis – Garita
Rezerve: Micle – Biai, Moisie, Ene, Oprescu, Dinoci, Ciuciulete, Manole, Celestine
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Dinamo: Dujmovic – Giafer, Larrucea, Bena – Moura, Iglesias, N. Roșu, Amzăr – I. Roșu, Al. Pop, Ghezali
Rezerve: Oncescu – Bani, Țîră, D. Irimia, Al. Irimia, Borcea, Al. Șerban, Buleică, A. Florescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Marius Bobe; A2: Constantin Ghiciulescu