Fanii celor de la UTA și-au bătut joc de conducerea clubului! Au votat ca fiind „jucătorul sezonului 2022-2023” un fotbalist cu 32 de minute jucate!

După Erico da Silva și David Miculescu, jucătorul sezonului la UTA a fost votat de către fani Joseph Godwin. Evident, atacantul nigerian a fost propulsat artificial în fruntea clasamentului printr-o mobilizare a fanilor care au dorit să strice imaginea conducerii „roș-albe”, cu care se află în conflict. De altfel, există destule mesaje publice ale unor lideri ai suporterilor, de tipul: „Votați ginerică Godwin, la așa sondaje și așa conducere, așa vot!”

Nigerianul a marcat doar în amicale înainte de a pleca la Buzău

Godwin a jucat în total 32 de minute în tricoul „roș-alb”, 20 pe finalul meciului cu Sepsi Sfântu Gheorghe (scor 1-4) și ultimele 12 minute ale confruntării de Cupă, de la Mioveni, câștigată cu 3-0 de echipa sa.

La fel de adevărat este că masivul vârf sosit în luna septembrie la Arad era destul de apreciat în rândul suporterilor UTA-ei după golurile marcate în amicalele cu sârbii de la Vojvodina și Vrsac și nemții de la TSV Munchen, însă e clar că votul la sondajul lansat pe pagina de Facebok a clubului UTA a fost la mișto.

Rednic nu a agreat apariția lui Godwin în barajul cu UTA

Altfel, au fost destui suporteri ai „Bătrânei Doamne” care au criticat decizia lui Laszlo Balint de a-l trimite pe „Jojo” împrumut la Gloria Buzău, în luna februarie. Nici în Crâng, atacantul de 2,03m nu a jucat foarte mult, doar 88 de minute în patru meciuri, având și un gol marcat în 2-4 cu Steaua, în Ghencea.

Godwin a intrat pe teren și pe finalul primei manșe a barajului de menținere / promovare cu UTA, dar s-a accidentat după câteva minute, iar acum nu și-a putut relua pregătirile cu arădenii, fiind nerefăcut. „N-are minte, cum să accepți să joci împotriva echipei tale, când tu ești jucătorul UTA-ei?”, spunea Rednic despre fotbalistul african după remiza albă a echipei sale de la Buzău.

Golgheterul Postolachi – la 1500 de voturi sub câștigător

Revenind la rezultatul sondajului, Joseph Godwin a câștigat cu 2115 voturi, în timp ce pe locul 2 a ieșit golgheterul stagional al UTA-ei, Virgiliu Postolachi (cu 614 voturi), iar pe 3, Rareș Pop – 415 voturi. În „careul de ași” a mai intrat căpitanul Alexandru Benga, cu 259 de voturi.

„De râsu plânsului”

„S-a decis! În urma expertizei fanilor, jucătorul sezonului 2022/2023 este Joseph Godwin. Nigerianul în vârstă de 19 ani a debutat pentru UTA în SuperLigă în meciul de la Arad cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Felicitări, Godwin!” – a fost comunicatul clubului UTA, iar comentariile de sub el au fost și ele grăitoare despre tenta votului: „De râsu plânsului” / „Asta este un fel de răzbunare a suporterilor” / „Ăștia au scris la mișto!!!!” / „1 Aprilie cumva?”/ „L-au votat regii și prinții din Nigeria… și-s mulți al naibii…” / „Is curios daca le înfigea vreo 2 boabe la baraj daca-l mai aveau la inimă” / „Ultimate troll al suporterilor”.

Publicat: 20 06. 2023, 08:45
Actualizat: 20 06. 2023, 11:01