Eugen Trică, declarație surprinzătoare după ce echipa sa a ratat o ocazie importantă pe final în meciul Poli Iași – FC U Craiova 0-0: „Hai să nu-l mâniem pe Dumnezeu”

FC U Craiova a obținut doar un egal pe terenul nou-promovatei Poli Iași, scor 0-0, în cea de-a treia etapă a play-out-ului din Superliga.

Eugen Trică, antrenorul grupării din Bănie, a uimit pe toată lumea cu declarația sa după ce elevii săi au irosit o ocazie crucială pe final de partidă.

Deși echipa sa a obținut doar un punct, Eugen Trică, antrenorul celor de la FC U Craiova, a ținut să își felicite jucătorii pentru efortul depus.

Întrebat de bara lui Sekou Sidibe din minutul 90+2 care putea să aducă victoria oltenilor, tehnicianul grupării din Bănie a spus că nu vrea să fie lacom și s-a arătat mulțumit cu rezultatul de egalitate.

„Am început foarte bine jocul, am dominat total în primele 30 de minute. Am avut acele ocazii la care nu am fost concentrați în fața porții. Dacă marcam 2-3 goluri nu se supăra nimeni.

În momentul în care nu marchezi și intervine și VAR-ul te scoate din ritm, așteptare de 10-12 minute, atunci normal că dai posibilitatea adversarului să vină pe contraatac, să aibă ocazii.

În general sunt mulțumit de atitudinea băieților, au jucat bine și îi felicit. Era supărare în vestiar legat de ultima fază, ar fi fost foarte bine să marcăm acolo, dar să nu îl mâniem pe Dumnezeu. Am luat un punct, moralul este bun, mergem înainte. Părerea mea este că acest punct este echitabil

Nu mai stăm să construim de la portar, să facem posesie. Acum fiecare meci se joacă pe viață și pe moarte. Trebuie să stai foarte bine pe teren, să alergi foarte mult, să pui piciorul cum trebuie. Care va sta mai bine pe teren și va marca va avea câștig de cauză.

Mai sunt 6 meciuri, 18 puncte puse în joc, se joacă până la final. Important este să avem aceeași atitudine etapa următoare, la Botoșani, și sunt ferm convins că vom câștiga.

Tot timpul este presiune aici, mă așteptam la asta. Trebuie să îi încurajăm tot timpul pe jucători, să le ridicăm moralul, și sunt ferm convins că la ce calitate au jucătorii mei vor face diferența. Meciul cu Botoșani va fi de luptă, de angajament. Sperăm să câștigăm, asta ne dorim”, a declarat Eugen Trică la flash-interviu.

Publicat: 08 04. 2024, 20:29
Actualizat: 08 04. 2024, 20:34