Evoluția lui CFR Cluj cu FC U Craiova, de neînțeles. „Jucători care merg pe teren! Niciodată n-am văzut asta!”

Meciul de fotbal dintre echipele U Craiova 1948 si CFR Cluj din etapa a II-a a Superligii, disputat pe Complexul Sportiv Craiova, duminica, 24 iulie 2022. REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO

Eșecul suferit de CFR Cluj cu FC U Craiova 1948, scor 1-3, l-a surprins pe Andrei Vochin, consilierul președintelui Răzvan Burleanu.

FC U Craiova 1948 a produs surpriza în etapa a doua din SuperLiga și a învins-o pe campioana României, scor 3-1, după ce ardelenii au deschis scorul și au condus cu 1-0.

Forma arătată de campioana României l-a surprins pe Andrei Vochin, membru în Comisia Tehnică a FRF, cel care i-a criticat pe elevii lui Dan Petrescu.

Eșecul lui CFR Cluj cu FC U Craiova, surprinzător pentru Andrei Vochin

Andrei Vochin nu reușește să își explice evoluția slabă a campioanei României din meciul cu FC U Craiova 1948, mai ales că ardelenii s-au impus fără emoții în turul doi preliminar al Conference League, cu campioana Andorrei.

„Chiar nu pot să înțeleg să arăți așa după ce joci cu campioana Andorrei. Ai și schimbat jucători. Ei au jucat cu Celtic, Sevilla, Rennnes, cu echipe importante, care te întind rău. Niciodată nu am văzut astfel de momente statice ale campioanei României, niciodată n-am văzut jucătorii acestei echipe să meargă pe teren.

Azi n-am văzut nici acele 30 de minute de pressing. În primele 12 minute, Craiova nu și-a lăsat adversarul să iasă din teren, i-au pasat, au avut două ocazii mari, iar golul lui Deac a venit absolut de nicăieri. Nu știu ce s-a întâmplat, nu pot să înțeleg”, a spus Andrei Vochin, la Orange Sport.

Echipele de start la FC U Craiova – CFR Cluj

FC U Craiova: Popa – Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert – Asamoah, Achim – Baten, Bauza, Van Durmen – Compagno
Rezerve: Mogoșanu, R. Grigore. Albu, Blidan, Sidibe, Marquet, Bahassa, Chițu, Cl. Bălan
Antrenor: Marius Croitoru

CFR Cluj: Bălgrădean – Braun, Graovac, Yuri Matias, Camora – Deac, Boateng, Muhar – Ad. Păun, Debeljuh, Petrila
Rezerve: Scuffet, Manea, Bălan, Hoban, Gîdea, Betancor, Hammershoy, Yeboah
Antrenor: Dan Petrescu

Publicat: 24 07. 2022, 19:32