Eroul serii în Giuleşti e un copil de mingi! „Assist” la golul de 3-1 al Rapidului cu Farul: ce a făcut imediat Cristiano Bergodi pentru a-i mulțumi puştiului! | VIDEO

Eroul serii in Giulesti e un copil de mingi! "Assist" la golul de 3-1 al Rapidului cu Farul: ce a facut imediat Cristiano Bergodi pentru a-i multumi pustiului! | VIDEO

Rapid s-a impus în Giulești cu Farul Constanța, scor 3-1 în runda cu numărul 6 din Superliga, iar eroul serii este un copil de mingi. Acesta a oferit un „assist” la ultimul gol marcat de elevii lui Cristiano Bergodi, iar antrenorul a recurs imediat la un gest pentru a-i mulțumi puștiului.

Eroul serii în Giuleşti e un copil de mingi, după ce a oferit un „assist” la golul de 3-1 al Rapidului cu Farul! Ce a făcut Cristiano Bergodi pentru a-i mulțumi puştiului

Duminică seară, pe Giulești, în runda cu numărul 6 din Superliga, Rapid a învins-o fără drept de apel pe Farul Constanța și a bifat a doua victorie a sezonului.

Elevii lui Cristiano Bergodi au început mult mai bine meciul, iar Xian Emmers a produs deschiderea de scor în minutul 34. Doar 4 minute mai târziu, pe lista marcatorilor de la Rapid și-a trecut numele și golgheterul croat Marko Dugandzic, care a fructificat o pasă primită de la Bamboye.

După un 2-0 clar la pauză, giuleștenii au avut ceva emoții în repriza secundă. Farul a redus din diferență în minutul 79, după o execuție splendidă a puștiului Adrian Mazilu.

Însă, ultima reușită a serii le-a aparținut celor de la Rapid. În minutul 88, unul dintre copiii de mingi a contribuit decisiv la un contratac al giuleștenilor. Acesta a ajutat la repunerea rapidă a balonului în joc, care a ajuns la Alex Ioniță și în cele din urmă în plasa porții lui Aioani. Cristiano Bergodi nu a trecut cu vederea implicarea copilului de mingi, iar după marcarea golului a mers la puști, l-a felicitat și s-au bucurat împreună. Imaginile cu faza golului de 3-1 pot fi văzute AICI.

Rapid – Farul Constanța 3-1 | ECHIPELE DE START

Rapid București: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Emmers, Oaidă, Borja Valle – Bamgboye, Dugandzic, Petrila
Rezerve: Drăghia, Onea, Junior Morais, I. Cristea, Al. Ioniță II, Albu, Papeau, Kait, Cîrjan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Farul Constanța: Aioani – Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki – Artean, T. Băluță, Grameni – Ad. Mazilu, Carnat, E. Sali
Rezerve: Buzbuchi, Dussaut, Boli, Queiros, Nedelcu, Vînă, Rivaldinho, Budescu, Andronache
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: „Giulești”, Superbet Arena
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei) / A1: Vasile Marinescu (București) / A2: Ovidiu Artene (Vaslui) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel) / R1: Marcel Bîrsan (București) / Observator arbitri: Aron Huzu (Sibiu)

Publicat: 20 08. 2023, 20:30
Actualizat: 20 08. 2023, 20:36