E decis! Primul transfer de top pe care îl face FCSB pentru play-off, anunțat de Mihai Stoica: „Aducem sută la sută”

Mihai Stoica, oficial al FCSB, a anunțat primul transfer de top pe care îl face pentru play-off, convins că echipa antrenată de Elias Charalambous și Mihai Pintilii va reuși să se redreseze în perioada următoare și să urce pe loc de play-off.

FCSB se află pe locul 10, cu 21 de puncte, la cinci puncte de Farul Constanța (locul 6), adversara din etapa următoare. Podiumul Superligii este format din Rapid (35 de puncte), FC Botoșani (32 de puncte, un meci mai puțin disputat) și Universitatea Craiova (32 de puncte).

Primul transfer de top pe care îl face FCSB pentru play-off

FCSB are doar două victorii din ultimele cinci partide și a ajuns la două remize consecutive, cea mai recentă cu Petrolul, pe teren propriu, motiv pentru care Gigi Becali, în premieră, a afirmat că nu mai are încredere în echipa sa.

Rezultatele nu sunt favorabile pentru accederea în play-off, iar Mihai Stoica a anunțat primul transfer de top.

„Cred că intrăm în play-off. Am scăpat de echipa naţională acum, jucăm cu Dinamo după ce vor juca în Cupă, jucăm cu UTA în Cupă, apoi cu Rapid după o săptămână în care vom putea să pregătim meciul.

Plus că sunt convins că vom puncta în «mercato», în iarnă şi vom alinia un «11» mai puternic anul viitor. O să aducem un fundaş central 100% un fundaş central de valoare. Cum se va acomoda… rămâne de văzut, e un post destul de sensibil”, a declarat Mihai Stoica, pentru Prima Sport.

FCSB se confruntă cu probleme la compartimentul fundașilor, unde Joyskim Dawa încă nu este refăcut, iar Mihai Popescu, accidentat grav în meciul România – Austria, din preliminariile CM 2026, ratează sezonul.

Recuperarea după ruptura de ligamente încrucișate e de lungă durată,  iar în cazul lui Popescu aceasta este de cel puțin 9 luni, mai mare decât se estimase inițial.

Programul FCSB pentru perioada următoare

FCSB evoluează și în Europa League, unde s-a calificat pentru al doilea an la rând. Joi, 27 noiembrie, de la ora 22:00, FCSB joacă la Steaua Roșie Belgrad, în a cincea etapă din faza grupei. FCSB a debutat cu victorie, apoi au urmat trei înfrângeri consecutive, în timp ce sârbii vin după o victorie care le-a întrerupt seria negativă (o remiză și două înfrângeri).

Meciurile FCSB în Superliga, în acest an, sunt cu Farul Constanța (duminică, 30 noiembrie, în deplasare), cu Dinamo (sâmbătă, 6 decembrie, acasă), cu Unirea Slobozia (perioada 12-15 decembrie, deplasare) și cu Rapid (perioada 19-22 decembrie, acasă). Campionatul se reia în perioada 16-19 ianuarie 2026).

Între acestea se mai intercalează meciul din Cupa României, de pe 3 decembrie, cu UTA Arad, deplasare, respectiv din Europa League, de pe 11 decembrie, cu Feyenoord, acasă.

Publicat: 24 11. 2025, 09:38