După 10 ani în Rusia, în care a mers doar cu charterul, s-a întors în România şi deja a luat amendă: „Acolo era diferit”

După zece ani în Rusia, readaptarea la viața din România nu este deloc ușoară pentru Eric Bicfalvi. Nici nu s-a întors bine, că a și comis o abatere pentru care va fi amendat.

Veteranul de 37 de ani evoluează acum în play-out-ul Superligii, pentru Oțelul Galați, Ovidiu Burcă l-a convins să dea curs ofertei, dar colaborarea lor a durat mai puțin de o lună.

Conducerea a produs o schimbare la nivelul băncii tehnice, prin aducerea lui Laszlo Balint. Decizia s-a dovedit a fi inspirată, ținând cont că acesta a obținut două victorii consecutive.

Eric Bicfalvi a luat amendă la Oțelul Galați

În Rusia, unde Bicfalvi a activat timp de un deceniu, mai întâi la Tom Tomsk, apoi la Ural, deplasările se fac doar cu charterul, iar echipele funcționează după un program total diferit de cel din România. Așa se face că într-o seară a întârziat la masă și a fost amendat de antrenorul Oțelului.

„Da, diferit puțin. Mi se pare că scârțâim puțin la infrastructură. Bine, după zece ani în Rusia e normal să văd altfel. Acolo, mergeam cu charterul la fiecare meci și, normal, e ciudat. Și uitasem de unele chestii de aici. Un mic detaliu: aici, mergem la masă la ora 7:00 seara, iar la ora aia trebuie să fii la masă.

 

Acolo, în Rusia, era masa între 7:00 și 8:30, seara, dar fiecare venea la masă în funcție de cum simțea. Uite, aici, am întârziat la masă și trebuie să plătesc amendă, normal. Sunt obișnuințe ce nu prea se schimbă ușor. România e țara noastră, așa că o iubim cu toții. Oamenii sunt la fel”, a declarat Eric Bicfalvi pentru gsp.ro.

A plecat de la Ural din cauza antrenorului: „A spus că nu mă mai dorește”

De asemenea, mijlocașul a vorbit despre despărțirea de Ural după opt ani, dezvăluind că „vina” îi aparține fostului său coleg, Oleg Shatov, devenit între timp antrenor principal. Acesta a decis să-l treacă pe linie moartă, iar conducerea nu s-a împotrivit, deși era unul dintre cei mai iubiți jucători.

„Mai aveam un an jumate de contract acolo, a fost mai degrabă o înțelegere de ambele părți. A venit un antrenor nou, fostul meu coleg, a zis că nu mă mai dorește la echipă, președintele i-a făcut mofturile, eu n-am vrut să stau acolo să existe conflicte în interiorul clubului sau la antrenamente.

 

Odată ce antrenorul nu te mai vrea, era clar că eu nu mă mai puteam antrena și să fi fost 100%, să dau goluri multe, nu mai există relație bună, nu mai este exact ce trebuie pentru jucător, stabilitatea. Și atunci am înțeles să plec și pentru mine a fost foarte ușor, nu cred că eu sunt cel care a pierdut”, a spus Eric Bicfalvi.

Publicat: 05 04. 2025, 16:13