Dorinel Munteanu taie în carne vie mai rău decât Gigi Becali! A dat 4 fotbaliști afară peste noapte

Dorinel Ionel Munteanu reactioneaza in meciul de fotbal dintre Otelul Galati si Farul Constanta, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Otelul din Galati, duminica 8 octombrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dorinel Munteanu taie în carne vie mai rău decât Gigi Becali: antrenorul a dat 4 fotbaliști afară peste noapte, după ce Oțelul a pierdut acasă cu Universitatea Craiova.

Dorinel Munteanu taie în carne vie mai rău decât Gigi Becali: a dat 4 fotbaliști afară peste noapte

Deși a condus la pauză cu 1-0, Oțelul a cedat, în cele din urmă, pe teren propriu în fața Universității Craiova, scor 1-3, după un hat-trick reușit de Alexandru Mitriță în repriza secundă.

Extrem de nemulțumit de atitudinea unora dintre jucătorii săi, Dorinel Munteanu a dezvăluit că a dat patru fotbaliști afară chiar în dimineața ce a urmat partidei.

„Am dat patru jucători în dimineaţa asta. Nu pot să dau nume pentru că au contracte, nu pot să zic. Sunt lucruri interne, cu salarii şi altele.

I-am dat afară pentru că nu se pliază pe proiectul nostru. Nu a fost vorba doar de meciul cu Universitatea Craiova, au fost vreo cinci, şase, şapte meciuri”, a declarat Dorinel Munteanu, conform Fanatik.

Încă de la finalul partidei, Munteanu preciza că le-a comunicat mai multor fotbaliști că nu vor mai continua la Oțelul din această iarnă.

„Două reprize diferite, prima a fost foarte bună din partea noastră, am marcat, am avut în față un adversar de calitate care nu ne-a pus niciun fel de probleme. În a doua repriză s-au schimbat lucrurile și de aceea sunt foarte umilit, mă simt umilit de această înfrângere, pentru că nu se poate așa ceva!

Deja le-am comunicat jucătorilor de cine mă voi despărți chiar înainte de decembrie, pentru că un asemenea tratament nu pot să suport. Jucători indolenți, care fac asemenea greșeli. Voi discuta mâine cu ei după ce voi reuși să dorm, dacă pot, în această noapte.

Nu este o decizie la cald, eu n-am fost umilit de foarte mult timp în fotbal. Le-am spus și jucătorilor la cabine, asta nu e o noutate, n-o să mai fie la echipă și la revedere. Randamentul este cel care face un jucător să joace sau nu.

Le mulțumesc tuturor suporterilor pentru că au venit în număr foarte mare, nu mă așteptam. Nu m-am ferit niciodată de muncă, nu m-am ferit nici când am preluat Oțelul, nu mi-a fost rușine să dau zăpada de pe teren”, a spus Munteanu, după meci.

Publicat: 27 11. 2023, 17:11