Dorinel Munteanu, reacție în stilul său, după Oțelul – Dinamo 1-0! „Nu îi felicit ca să nu li se urce la cap”

Oțelul Galați a învins-o la limită pe Dinamo București, scor 1-0, în cea de-a treia etapă a play-out-ului din Superliga.

După meci, Dorinel Munteanu, antrenorul formației moldovene, a venit cu o reacție în stilul său caracteristic.

Răzvan Tănasă, mijlocașul ofensiv al Oțelului, a fost decisiv în meciul cu Dinamo și a înscris golul victoriei în minutul 90+3.

După fluierul final, Dorinel Munteanu, antrenorul formației gălățene, a spus că elevii săi au făcut o partidă foarte bună din punct de vedere tactic și mental.

Totuși, tehnicianul Oțelului a mărturisit că de obicei nu obișnuiește să își felicite prea exagerat jucătorii, iar motivul este unul simplu: nu vrea să li se urce la cap și să se „culce pe o ureche”.

„Un joc foarte greu. Am stat foarte bine tactic în teren, am fost agresivi, ne-am creat și în prima și în a doua repriză două, trei ocazii clare.

Eu cred că victoria este meritată. Chiar dacă am marcat în minutul 93, victoria e meritată, felicit jucătorii, suporterii care au umplut stadionul, felicit Galațiul!

Ce să spun, echipa este bine pregătită. Toți jucătorii au reacționat fantastic la această săptămână foarte grea. N-am avut timp să-i felicit, dar eu oricum nu prea o fac ca să nu li se urce la cap.

Am făcut o partidă foarte bună din punct de vedere tactic și mental. Știți foarte bine, am crezut de la începutul promovării noastre. Nu ne-am obținut obiectivul de a fi în play-off, dacă aveam mai mult timp în vară să omogenizez echipa… dar e ok.

S-a văzut un progres la echipă, randament, agresivitate. Fotbalul modern se joacă din minutul 1 până în minutul 90. Și jucătorii mei au această capacitate.

(n.r. despre Vatra Dornei) Eu cred că o perioadă de 10 zile nu strică niciunei echipe din România. Nu dau sfaturi, dar eu cred că jucătorul român este foarte talentat, însă trebuie pus puțin la muncă.

Chiar înaintea acestui joc am făcut un apel la jucători, m-au înțeles foarte bine. S-a bucurat lumea, se bucură și în seara asta, nu vreau să ne oprim aici. La fiecare joc este momentul 0”, a declarat Dorinel Munteanu, antrenorul Oțelului, la flash-interviu.

Publicat: 08 04. 2024, 23:36
Actualizat: 08 04. 2024, 23:38