Dinamo – Farul Constanța 0-2, în etapa a 10-a din Superliga | Campioana câștigă în inferioritate numerică!

Bucurie a fotbalistilor constanteni dupa un gol marcat cu Constantin Grameni, Andrei Viorel Artean si Ionut Justinian Larie in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Farul Constanta, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti, vineri 22 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 18 poze

Meciul dintre Dinamo București și Farul Constanța s-a disputat vineri seară, pe Stadionul „Arcul de Triumf”, în cadrul etapei a zecea din Superliga și s-a încheiat cu victoria campioanei, scor 1-0.

Primul gol al partidei a venit în minutul 33, după ce Adrian Mazilu a scăpat pe contraatac, iar Constantin Budescu a șutat cu piciorul drept direct în poarta lui Golubovic.

În minutul 63 al acestei întâlniri, Kiki l-a faultat pe Cristi Costin și a încasat cel de-al doilea cartonaș galben, lăsând-o astfel pe Farul în inferioritate numerică pentru mai bine de jumătate de oră. Gheorghe Hagi a făcut crize de nervi pe marginea terenului.

Chiar și cu un om în plus, Dinamo nu a reușit să marcheze, iar constănțenii au profitat și au înscris din nou, în minutul 90, când Ionuț Vînă a șutat cu sânge rece, din marginea careului mic, direct în poarta „câinilor”.

În urma acestui rezultat, Farul Constanța a urcat pe locul 9, cu 12 puncte, la egalitate cu Sepsi Sfântu Gheorghe și FC U Craiova. De cealaltă parte, Dinamo ocupă locul 13, cu opt puncte, având un avans de doar trei puncte față de ultima clasată, FC Botoșani, care are însă cu un meci mai puțin.

FINAL: Dinamo – Farul Constanța 0-2

Min. 90+7: Final de meci pe „Arcul de Triumf”!

Min. 90: GOOOL FARUL! Vînă șutează puternic din marginea careului mic și nu îi dă nicio șansă portarului lui Dinamo!

Min. 77: Încă o schimbare la Dinamo: intră Țîră, iese Ghezali.

Min. 73: Mută și Dinamo: iese Politic, intră Bani.

Min. 72: Dublă schimbare la Farul Constanța: ies Munteanu și Sîrbu, intră Vînă și Marins.

Min. 64: Gheorghe Hagi face imediat o schimbare: iese Budescu, intră Mihai Popescu.

Min. 63: Kiki îl faultează pe Costin și încasează cel de-al doilea galben. O lasă pe Farul în inferioritate numerică!

Min. 60: Bena îl faultează pe Munteanu și vede cartonașul galben. Lovitură liberă pentru Farul!

Min. 59: Schimbare la Farul: intră Dussaut, iese Grameni.

Min. 57: Posesie: 55% – 45%

Min. 46: S-a reluat partida! Schimbare la Dinamo: iese Larrucea, intră Gregorio.

Min. 45+4: Pauză pe „Arcul de Triumf”!

Min. 42: Kiki îl faultează pe Ghezali și vede și el cartonașul galben.

Min. 40: Larie îl faultează pe Ghezali și vede cartonașul galben.

Min. 33: GOOOL FARUL! Mazilu pornește pe contraatac, iar Constantin Budescu șutează cu piciorul drept și deschide scorul pe Stadionul „Arcul de Triumf”.

Min. 23: Schimbare forțată la Dinamo: iese Homawoo, intră Patriche, cel care preia și banderola de căpitan.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

Dinamo: Golubovic – Lucas, Bena, Homawoo – De Moura, Cr. Costin, Larrucea, N. Roșu, Amzăr – Ghezali, D. Politic
Rezerve: Dujmovic – I. Roșu, Gregorio, Țîră, D. Iglesias, Bordușanu, A. Bani, Patrice, R. Grigore
Antrenor: Ovidiu Burcă

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie Artean, Kiki – T. Băluță, Nedelcu, Grameni – Ad. Mazilu, L. Munteanu, Budescu
Rezerve: Buzbuchi – Dussaut, M. Popescu, G. Marins, N. Popescu, Vînă, Grygoryan, Rivaldinho, Sali
Antrenor: Gheorghe Hagi