Din nou „pace” între Rednic și Hagi: UTA – Farul 0-0

UTA și Farul și-au epuizat duelurile directe din sezonul regular al Superligii într-o lună și jumătate. După restanța jucată la Ovidiu, pe finalul lui octombrie, în care a ieșit un spectaculos 2-2, de această dată, remiza a fost ștearsă (0-0), cu ceva emoții doar în prima repriză.

Mircea Rednic a aflșat în seara de dinaintea partidei că nu se poate baza pe mijlocașul Freitas și juniorul Stanciu a călătorit de la Arad în dimineața meciului pentru a fi pe bancă. Acolo a luat loc și Cooper, înlocuitorul natural al lui Luckassen, cealaltă mare absență din echipa arădenilor, pentru a-i face loc kenyanului Omondi. Dincolo, Gică Hagi nu-i avea la dispoziție pe Popescu, Băluță, Nedelcu și Kiki, toți fotbaliști cu profil defensiv, dar a beneficiat de revenirea lui Boli.

Omondi a irosit două ocazii importante pentru UTA, campioana a avut un gol anulat

Așezată în sistemul cu trei fundași centrali, UTA a lăsat inițiativa „marinarilor”, care – însă – au creat ceva pericol doar printr-un șut în cros al lui Budescu, în blocaj. Treptat, „roș-albii” au ieșit de la cutie, iar Aioani a fost nevoit să facă pe liberoul în fața lui Omondi și Micovschi, pentru ca șuturile lui Carp și același Omondi (aflat în poziție bună) au fost defectuoase. Mijlocul reprizei a fost extrem de modest, cu destule greșeli la construcție de o parte și de cealaltă, dar finalul s-a aprins brusc.

În minutul 39, Omondi i-a driblat pe Artean și Larie înstânga, a ajuns până în 6 metri, dar șutul din unghi e în piciorul lui Iacob. Trei minute mai târziu, după o acțiune a lui Munteanu pe zonă centrală, din contra lui Benga, mingea a ajuns Rivaldinho, care a înscris, dar a fost semnalizat în offside.

Soare cu dinți, joc înghețat

Așadar, de la cabine s-a revenit cu scor alb, dar și cu doi antrenori mulțumiți, din moment ce nu au operat nicio modificare. Ca și în prima parte, Budescu a avut primul mingea pe șut, a tras din nou cu exteriorul, dar de această dată, Conte a deviat balonul de puțin pe lângă bara din dreapta lui Iacob. „Fariștii” au cerut henț la fundașul lui Rednic, dar Iulian Călin nu a primit vești din Camera VAR. La mijlocul reprizei, Gică Hagi și-a înlocuit toți jucătorii ofensivi, dar echipa sa tot nu a produs mare lucru. Același lucru a fost, însă, valabil și pentru amfitrioni, care au avut două atacuri rapide prin Micovschi în dreapta, dar continuarea mijlocașului împrumutat de la Rapid a fost de fiecare dată eronată.

Nici soarele cu dinți nu a avut efect asupra jocul celor două echipe ce a rămas înghețat până la ultimul fluier. Un meci de-a dreptul slab, în special în repriza a doua și combatantele își împart, ca și în tur, punctele, ce nu le ajută prea mult în clasamentul SuperLigii. Cu toate că ambele urcă câte o poziție, UTA pe 13, iar Farul pe 6, însă echipele din zona lor mai au de jucat în această etapă.

Formații:

UTA: Fl. Iacob – Stolnik, Conte, Benga – Căpușă, Cr. Mihai, Carp (72 Marku), Abeid – Fabry (90+1 R. Pop), Omondi (72 Cooper), Micovschi (90+1 Stahl). Rezerve neutilizate: Kucher – Rodrigues, Iurasciuc, Ofosu, Stanciu. Antrenor: Mircea Rednic

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Boli, Dussaut – Vînă, Artean, Grameni – Budescu (68 Grigoryan), Rivaldinho (68 Queiros), L. Munteanu (68 Mazilu). Rezerve neutilizate: Buzbuchi – Dănuleasă, Grosu, Banu, N. Popescu Benchaib. Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) – Adrian Popescu (Craiova), Romică Bîrdeș (Pitești). Rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea).

Camera VAR: Cristina Trandafir, Valentin Avram (ambii din București)

Observator FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare)

Observator LPF: Ioan Mărginean (Alba Iulia).

Publicat: 16 12. 2023, 16:30