Denis Alibec, concluzie devastatoare după umilința suferită de Farul Constanța la Sibiu: „Am fost foarte slabi! De acolo a plecat debandada!”

Denis Alibec in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si Farul Constanta, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, vineri 21 octombrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Denis Alibec a ajuns la o concluzie devastatoare după umilința suferită de Farul Constanța la Sibiu, cu Hermannstadt, scor 0-4.

Liderul din Superliga mai pierduse o singură dată în acest sezon de campionat, pe data de 10 septembrie, în urmă cu fix 3 luni, cu Universitatea Craiova (3-4), iar această înfrângere a fost sinonimă cu un dezastru, în opinia atacantului.

Alibec nu-și poate explica cum au ajuns el și colegii săi să piardă de o asemenea manieră, însă susține că toată dezorganizarea din jocul Farului a plecat de la primul gol încasat, încă din minutul 2.

„Nu am o explicație pentru ce s-a întâmplat. Am fost foarte slabi ca echipă, ca organizare și nu am reușit să ne impunem jocul. A venit golul în minutul 1 (n.r. – minutul 2) și de acolo a plecat debandada. Nu a funcționat nimic, știam că vor începe tare. Trebuia să fim mai motivați decât ei pentru că suntem echipa de pe primul loc.

Nu am fost pregătiți pentru acest meci, nu am știut din teren să dăm mai mult și am pierdut. Pe noi ne supără că am pierdut, că nu am marcat. Suntem o echipă ofensivă și este un dezastru că am pierdut cu 4-0”, a spus Denis Alibec.

Ionuț Larie a recunoscut, la finalul partidei, că este cel mai slab meci făcut de Farul în acest sezon și le-a cerut scuze suporterilor care s-au deplasat de la Constanța până la Sibiu.

„Este o seară tristă, deși știam că vom întâlni o echipă bună pe un stadion plin. Nu am demonstrat că suntem echipa de pe primul loc, cred că este cel mai slab meci din acest campionat.

A venit această înfrângere într-un moment în care ne simțeam bine, dar la trebuie să câștigăm la Voluntari pentru a arăta că a fost un accident. Am fost foarte slabi astăzi.

Ne pare rău de suporterii noștri care au venit până aici, am fost 0. Eu am fost unul dintre cei mai slabi, toată lumea a fost slabă, nimeni nu s-a ridicat la nivelul la care trebuia”, a spus Ionuț Larie.

Publicat: 10 12. 2022, 21:47
Actualizat: 10 12. 2022, 21:48