Debutul lui Nana Antwi la FCSB. Racheta lui Gigi Becali a ratat decolarea

Nana Kwame Antwi în meciul de fotbal dintre Universitatea Cluj si FCSB, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Cluj Arena din Cluj Napoca, luni 19 februarie 2024. © FOTO: Răzvan PĂSĂRICĂ/SPORT PICTURES

Debutul lui Nana Antwi la FCSB a avut loc în meciul cu Universitatea Cluj, scor 0-0, disputat luni seară în cadrul etapei cu numărul 26 din Superliga.

Fundașul dreapta ghanez a evoluat pe parcursul întregii reprize secunde la noua sa echipă, după ce l-a înlocuit la pauză pe Valentin Crețu.

Deși a bifat o întreagă repriză pe gazon, Antwi n-a avut timp să se remarce, însă nu a greșit nicio minge și a jucat sigur de fiecare dată când balonul a trecut pe la el, părând că a reușit deja să se integreze în noul colectiv.

Gigi Becali n-a rămas însă foarte impresionat de prima apariție a ghanezului și a precizat că nu a avut timp să-l vadă prea mult.

„(n.r. despre Nana Antwi) Nu am avut timp să-l văd. Nu că a jucat prea puțin, mingea a trecut prea puțin pe la el pe acolo. Olaru, nici el nu a fost în apele lui, a fost răcit. Lui Octavian Popescu azi i-au dat medicamente. Bine că au avut medicamente la ei.

Șut prima repriză (n.r. i-a plăcut), a doua repriză a greșit mingi. Și Ovidiu Popescu mi-a plăcut cu Ngezana. O să iau vârf, dar nu mai e mult și aruncăm artificiile”, a spus Gigi Becali, la Digi Sport, după U Cluj – FCSB 0-0.

Favoritul lui Gigi Becali are curajul să îl contrazică pe patron

Mihai Lixandru, unul dintre favoriții lui Gigi Becali, l-a contrazis pe patronul roș-albaștrilor în privința luptei la titlu după U Cluj – FCSB.

„Un egal e cât o înfrângere pentru noi. Am început să pierdem puncte, dar trebuie să strângem rândurile. Sunt momente și momente. Ne bucurăm că avem cea mai bună apărare din Liga 1.

Este o chestiune de timp până când vom marca din nou 2-3 goluri pe meci. Noi am fost conștienți că orice se poate întâmpla, nu am avut nicio secundă capul în nori. Apărarea câștigă titlul.

Știam și când aveam 11 puncte avans că nu e nimic jucat. Sperăm să adunăm cât mai multe puncte până la intrarea în play-off și după va fi care pe care. Acolo se va da bătaia”, a declarat Lixandru.

Publicat: 20 02. 2024, 08:39
Actualizat: 20 02. 2024, 08:42