De ce nu l-a folosit Leo Grozavu tot meciul pe Luis Phelipe împotriva Universității Craiova! Adevăratul motiv o să îl pună pe gânduri pe Gigi Becali: ce a cerut brazilianul

Leo Grozavu reactioneaza in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Politehnica Iasi, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, sambata 16 decembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Leo Grozavu, antrenorul echipei Poli Iași, a analizat la cald remiza cu Universitatea Craiova și a vorbit, printre altele, și despre plecarea lui Luis Phelipe la FCSB.

Meciul dintre Universitata Craiova și Poli Iași s-a disputat sâmbătă seară, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie, în cadrul etapei cu numărul 20 din Superliga și s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Leo Grozavu a dezvăluit, după Universitatea Craiova – Poli Iași, ce s-a întâmplat cu Luis Phelipe

Oltenii au condus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Mitriță, în minutul 30, respectiv Roguljic, în minutul 45+1. Moldovenii au reușit să restabilească egalitatea prin dubla lui Roman, din minutele 54, respectiv 69.

Deși a semnat cu FCSB, Luis Phelipe a fost titularizat de către Leo Grozavu, însă antrenorul lui Poli Iași l-a înlocuit la pauză. Acesta a dezvăluit că brazilianul i-a cerut să plece mai devreme în vacanță.

„Primă repriză modestă în care am făcut multe greșeli tehnice. La pauză, am reglat, am făcut două schimbări necesare. E destul de greu când ai străini mulți în echipă, să îi motivezi, vin sărbătorile, toată lumea se gândește la vacanță, și-au luat bilete de avion. Nu avem în sânge mentalitatea asta că fiecare meci trebuie jucat la intensitate maximă. Vrei ceva de la viață! Dacă nu vrei nimic de la viață, pierzi, câștigi, mergi mai departe, dar nu faci performanță.

Am avut și șansă, bineînțeles, dar așa se scrie istoria unui joc. Le spun că trebuie să fie într-o competiție permanentă în primul rând cu ei. Noi suntem foarte tari la antrenamente, orgolioși, mai puțin cu adversarii. Dar pentru moralul băieților e bine, am revenit de la 0-2.

Roman e un jucător de execuție, toți știm asta. E un jucător imprevizibil, lovește bine. Dar are nevoie de colegi care să îl pună în valoare.

(n.r. despre pierderea lui Luis Phelipe) Am avut și astăzi dubii dacă să îl introducem, pentru că a avut cel puțin două zile în care nu a fost cu mintea aici. El a spus că vrea în vacanță. Poate că și lui i-a fost greu să se motiveze. Bine că am reușit să reglăm lucrurile”, a spus Leo Grozavu, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 16 12. 2023, 19:45