De ce a refuzat Vadim Rață să-i dea vreun sfat lui Dorin Rotariu, după ce Gigi Becali l-a transferat la FCSB: „Asta cred”

FCSB a remizat cu FC Voluntari, scor 0-0, în etapa a 13-a din Superliga, iar Dorin Rotariu a fost titularizat de Gigi Becali în partida de pe Arena Națională.

După ce Dorin Rotariu a jucat 45 de minute în tricoul formației roș-albastre la partida dintre FCSB și FC Voluntari, scor 0-0, Vadim Rață, fostul jucător al vicecampioanei României, a fost întrebat despre șansele ca atacantul să se impună la gruparea finanțată de Gigi Becali.

Vadim Rață a avut o experiență neplăcută la FCSB, iar acum a refuzat să îi dea un sfat lui Dorin Rotariu în ceea ce privește aventura de la echipa lui Gigi Becali.

„Eu cred că e un jucător mai experimentat decât mine, a jucat în campionate, are mai multă experiență. Cred că a fost mult mai dorit decât mine la FCSB și cu siguranță va avea parte de alt tratament.

O să se descurce el singur, n-am ce să-i transmit”, a spus Vadim Rață, fostul jucător de la vicecampioana României, după meciul FCSB – FC Voluntari, scor 0-0.

Vadim Rață a rezistat la FCSB doar o lună

În vârstă de 30 de ani, Vadim Rață a semnat cu FCSB în august 2022 după ce Gigi Becali le-a plătit celor de la FC Voluntari 300.000 de euro, dar a revenit la gruparea din Ilfov în septembrie 2022, după ce a petrecut la vicecampioana României mai puțin de o lună.

În tricoul vicecampioanei României, Vadim Rață a bifat 63 de minute în trei meciuri.  Acesta a fost folosit 17 minute cu Viking în preliminariile Conference Leaue, 45 de minute cu Chindia Târgoviște și un minut cu FC Hermannstadt.