De ce a plecat Șut de la FCSB: „La el a intervenit asta”
Adrian Șut, unul dintre căpitanii de la FCSB din acest sezon, a plecat de la club după o perioadă de mai bine de cinci ani. Mijlocașul a semnat cu Al-Ain, liderul campionatului din Emiratele Arabe Unite, iar Gabriel Torje a explicat de ce acesta și-a căutat ieșirea.
Fost fotbalist cu meciuri în străinătate, Gabriel Torje a vorbit despre plecarea lui Adrian Șut de la FCSB, care va semna în Emiratele Arabe Unite. Fostul „câine” este de părere că monotonia l-a făcut pe mijlocaș să înregistreze un regres în ultimul sezon.
Gabriel Torje spune de ce a plecat Adrian Șut de la FCSB
Campioana Superligii a încasat 1.500.000 de euro după plecarea lui Adrian Șut în Asia. Gabriel Torje i-a oferit un sfat fotbalistului plecat de la FCSB despre ce înseamnă un transfer în străinătate. Totodată, fostul mijlocaș al lui Dinamo știe motivul pentru care acesta a avut un regres.
„În străinătate e mult mai greu decât în România. La el a intervenit această monotonie. Știa că e titular oricum, știa că va fi în echipă și că e căpitan. E important transferul pentru el, dar și pentru club care încasează o sumă importantă de bani. Sunt bani buni și se pot face transferuri”, a spus Gabriel Torje, conform Digisport.
Adrian Șut va încasa un salariu stagional de 1.000.000 de euro, aproape triplu față de ceea ce încasa la FCSB într-un sezon, incluzând bonusurile de performanță. În acest sezon, mijlocașul a strâns 29 de meciuri, în care a oferit două pase decisive și a marcat de două ori.
Portalul de specialitate Transfermarkt îl cotează pe Șut la 3.800.000 de euro. Mulți dintre fanii campioanei au jubilat după plecarea fotbalistului, considerând că acesta s-a plafonat în ultimul an, în timp ce alții cred că suma de transfer este mult prea mică, având în vedere importanța lui în jocul FCSB.
Gigi Becali nu îl „plânge” pe Adrian Șut
Gigi Becali a declarat că nu este interesat de plecarea lui Adrian Șut, deoarece mintea sa este la alte lucruri decât fotbalul. Latifundiarul din Pipera a punctat că fotbalistul nu mai dorea să activeze în România.
„L-am sunat pe MM: ‘Mihai, nu mă interesează. Am bucurie foarte mare de Sărbători, nu mă mai interesează. Fă ce vrei’. A făcut ce a vrut, 1,5 milioane. El a semnat contractul, e acolo să facă vizita medicală. Nu mai voia la echipă, nu mai era mulțumit în România.
Probabil că ia acolo un salariu mare. Aici avea 20.000 pe lună, acolo ia un milion. Voia să plece, nu mai era el mulțumit. Eu dacă voiam să-l țin, îl țineam. Treaba e că noi acum… Nu pot să spun mai multe lucruri…”, a declarat Gigi Becali, conform sursei de mai sus.