David Miculescu și Andrei Cordea, distruși de Gigi Becali. „Varză, praf și pulbere! Din doi nu facem unul bun!” | VIDEO

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 9 poze

David Miculescu și Andrei Cordea au fost luați la țintă de Gigi Becali după derby-ul CFR Cluj – FCSB 1-1 de duminică seară. Cordea a evoluat în prima repriză, în timp ce Miculescu a fost introdus la pauză și păstrat pe teren până la capătul meciului.

Gigi Becali nu a avut milă de David Miculescu și Andrei Cordea! I-a făcut praf după remiza cu CFR Cluj

Duminică seară, FCSB nu a reușit cel mai bun meci în deplasarea cu CFR Cluj din runda a treia a play-off-ului, izbutind să smulgă doar un egal, 1-1, iar Gigi Becali și-a vărsat nervii pe David Miculescu și Andrei Cordea, fotbaliști care și-au împărțit reprizele.

Cordea a fost preferat pentru postul de titular din banda dreaptă, însă în prima repriză a dezamăgit, iar scorul indicat de tabelă la pauză a fost 1-0 pentru CFR Cluj. În consecință, Cordea a fost înlocuit în startul reprizei secunde, în locul său fiind trimis pe teren David Miculescu. Nici prestația acestuia din urmă nu l-a mulțumit pe Gigi Becali, deși a fost mai încurajatoare decât cea pe care a avut-o Andrei Cordea în prima repriză. Din fericire pentru roș-albaștri, Florinel Coman a înscris golul egalizator în minutul 68, iar FCSB a plecat cu un punct din Gruia.

Revenind la Miculescu și Cordea, Gigi Becali i-a criticat dur la o zi după meci, iar cel mai șifonat din declarațiile patronului FCSB a ieșit cel care a început partida ca titular:

„Avem doi, dar din doi nu facem unul bun… Din David (n.r. Miculescu) și Cordea nu putem să facem unul, nu vezi? Îl bagi pe unul o repriză, după îl bagi pe celălalt și e tot praf. Nu știu. Știu eu? Întrebați-l pe Cordea de ce a căzut așa. Știu eu ce face? A fost fotbalist, iar acum nu mai e. Nu că nu mai e, e praf definitiv. La Miculescu încă mai am încredere, e tânăr. El a mai mișcat, a mai avut ocazia aia în fața porții, dar când a intrat Cordea… varză, praf și pulbere”, a spus Gigi Becali.

La începutul anului, Gigi Becali cerea 6 milioane de euro pentru transferul lui Andrei Cordea

În debutul sezonului 2022 – 2023, Andrei Cordea a fost cel mai apreciat jucător de la FCSB, atât de patronul Gigi Becali, cât și de cei din afara echipei. Mijlocașul în vârstă de 23 de ani a impresionat pe plan intern, dar și în cupele europene, respectiv în Conference League, unde chiar a decis de unul singur câteva partide.

În urma acelor prestații, în fereastra de transferuri de iarnă au început să vină și ofertele pe numele său. Printre echipele care l-au dorit s-a regăsit și Augsburg, din Bundesliga. Totuși, prețul solicitat de Gigi Becali a fost unul mult prea ridicat în opinia nemților, respectiv 6 milioane de euro.

„Niciodată cât o să fiu la FCSB, nu o să vorbesc despre mine sau despre alți jucători plecând la altă echipă. Doar când o să fie ceva concret vorbim”, declara Andrei Cordea, în ianuarie 2023.

9 goluri și 5 pase decisive a reușit Cordea în acest sezon, în 40 de meciuri jucate. Cota sa de piață este de 2.5 milioane de euro, potrivit Transfermarkt.

Publicat: 10 04. 2023, 13:48
Actualizat: 10 04. 2023, 16:34