A ieșit accidentat din meciul trecut, dar a revenit cu o dublă! Darius Olaru, goluri de senzație în FCSB – FC Hermannstadt

Darius Dumitru Olaru în meciul de fotbal dintre SC Fotbal Club FCSB SA și AFC Hermannstadt, contând pentru SUPERLIGA SUPERBET, desfășurat pe Stadionul Arena Națională din București, sâmbătă 16 decembrie 2023. © FOTO: Mihai Antonio VASILE/SPORT PICTURES

Darius Olaru, mijlocașul central în vârstă de 25 de ani de la FCSB, a reușit o dublă în partida cu FC Hermannstadt.

Meciul dintre FCSB și FC Hermannstadt s-a disputat sâmbătă seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu număul 20 din Superliga și s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 3-0, după golurile marcate de către Darius Olaru (min. 22 și min. 45), respectiv Florinel Coman (min. 57)

Darius Olaru, gol de excepție în FCSB – FC Hermannstadt

În minutul 22 al acestei întâlniri, Alex Băluță a centrat de pe partea dreaptă foarte bine pentru Darius Olaru, aflat în colțul careului mic. De acolo, căpitanul roș-albaștrilor a șutat din prima direct în poarta sibienilor, deschizând astfel scorul pe Arena Națională.

Spre finalul primei reprize, în minutul 45, Darius Olaru a dat din nou lovitura. Fotbalistul a șutat tot cu piciorul stâng din marginea careului de 16 metri și l-a învins pe portarul sibienilor, ducând astfel scorul la 2-0.

• Vezi AICI VIDEO cu golurile de către Darius Olaru în FCSB – FC Hermannstadt!

În urmă cu câteva zile, Darius Olaru a ieșit accidentat spre finalul primei reprize a meciului cu CFR Cluj, scor 1-1.

La scurt timp, Gigi Becali, patronul clubului FCSB, a asigurat că Darius Olaru nu are nimic grav și că va juca în meciul cu Hermannstadt.

„O să joace! E contuzie. Nu avea cum să fie entorsă… A fost lovitura atât de tare încât i-a făcut acolo o vânătaie mare. Am văzut eu! A văzut doctorul. Ce RMN să mai facă… Nu are nimic. (n.r. atunci de ce schiopăta?) Îl durea foarte tare, nu putea să pună piciorul jos că a fost lovitura foarte tare”, a spus Gigi Becali, la Digi Sport, după meciul cu CFR Cluj.

Cotat la 5.3 milioane de către Transfermarkt, Darius Olaru a jucat 20 de meciuri pentru FCSB în acest sezon din Superliga și a reușit să înscrie zece goluri în campionat.

Echipele de start în FCSB – FC Hermannstadt:

FCSB: Târnovanu – Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic – Lixandru, Șut, Olaru – Băluță, Oct. Popescu, Fl. Coman
Rezerve: Vlad, Haruț. Pandele, Ov. Popescu, Ganea, Pantea, Rotariu, Radaslavescu, Djokovc
Antrenor: Elias Charalambous

FC Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Stoica, Oroian – Balaure, Murgia, Mino, Jipa – G. Iancu, Valente
Rezerve: Muțiu, Etiene, Bejan, Antoche, Petre, Bărbuț, Bucuroiu, Neguț, Biceanu
Antrenor: Marius Măldărășanu

Publicat: 16 12. 2023, 20:38
Actualizat: 16 12. 2023, 21:57