Daniel Paraschiv, comparație fabuloasă după meciul cu Universitatea Craiova: „Și Erling Haaland a avut o perioadă în care nu a înscris!”

Daniel Paraschiv a vorbit despre perioada de „secetă” pe care o traversează în campionat și s-a comparat cu Erling Haaland, atacantul lui Manchester City.

Daniel Paraschiv a vorbit despre perioada de „secetă” pe care o traversează și s-a comparat cu Erling Haaland

Atacantul nu a mai înscris în ultimele 5 partide din Superliga și a dat exemplul marelui atacant norvegian, care, în perioada când evolua pentru Borussia Dortmund, a traversat un moment asemănător.

Paraschiv susține că nu are de gând să o părăsească pe Hermannstadt în viitorul apropiat și că obiectivul său pe termen scurt este să revină la forma arătată în prima parte a sezonului.

E un joc de fotbal, cineva trebuie să și piardă, astăzi din păcate noi am fost aceia. Trebuie să recunoaștem că nu mai suntem echipa de acum o lună, nu ne-am mai creat ocazii. Craiova are jucători buni, care dintr-o fază pot decide un meci, noi nu am fost la fel de lucizi în fața porții astăzi.

Micile detalii fac diferența, o execuție senzațională, am fost bătuți toți, iar apoi din acea fază fixă, orice echipă din Liga 1 te pedepsește la așa greșeli.

Nu-mi doresc să plec, vreau să continui să marchez goluri, pentru că am o perioadă în care nu am mai înscris, atacanții se remarcă prin goluri. Sunt perioade și perioade, și Erling Haaland a avut o perioadă de 10 meciuri la Dortmund, păstrăm proporțiile totuși.

Nu este tocmai plăcut când pierzi, dar am jucat cu echipele mari, care se bat la titlu, urmează o serie cu echipe mai accesibile, sperăm măcar acolo să adunăm mai multe puncte. (n.r. – calificarea în play-off) Cred că depinde de cele 9 puncte, putem să ne gândim, dar depindem și de rezultatele celorlalți. E foarte dificil când nu ești la mâna ta”, a spus Daniel Paraschiv, după meciul cu Universitatea Craiova.

Raul Opruț: „Mă bucură interesul Craiovei!”

„A fost un meci greu, consider că nu am făcut un meci foarte bun. O primă repriză echilibrată în care am avut două ocazii, în repriza a doua am luat gol repede și s-a schimbat tot. Ei au jucat acasă, în a doua repriză au fost mai buni. Poate dacă jucam mai bine scoteam un punct.

Nu reușim să mai ținem posesia cum am ținut-o în majoritatea meciurilor de anul trecut, în rest, este început de retur, a fost vacanță, mai avem nevoie de 1-2 meciuri să ne intrăm în ritm. Pauza ne-a dat un pic peste cap.

Eu îmi fac treaba pentru Hermannstadt, mă bucură interesul Craiovei, nu s-a concretizat nimic, consider că este un subiect închis. Eu consider că sunt un profesionist și încerc să-mi fac cât mai bine treaba pe teren”, a spus Raul Opruț.

Publicat: 28 01. 2023, 22:57
Actualizat: 28 01. 2023, 22:57