Dan Petrescu, reacție incredibilă după victoria cu UTA Arad. „Totul a fost împotriva noastră! Niciodată nu am fost avantajați de arbitraj!”

Meciul de fotbal dintre CFR Cluj si UTA Arad, contand pentru SuperLiga Superbet, desfasurat pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj Napoca, joi 02 martie 2023. © FOTO:Flaviu Buboi/SPORT PICTURES

Dan Petrescu, antrenorul principal al celor de la CFR Cluj, reacție incredibilă după victoria chinuită cu UTA Arad, scor 2-1, în etapa 28 din Superliga.

Dan Petrescu, reacție incredibilă după victoria cu UTA Arad

CFR Cluj a câștigat meciul cu UTA Arad, scor 2-1, într-un meci care a fost umbrit de greșelile de arbitraj ale lui Lucian Rusandu (41 de ani). Chiar dacă trupa din Gruia a fost favorizat de o decizie luată de „central” în minutul 24, atunci când a acordat penalty pentru campioana României după un duel între Maglica și Chindriș, Dan Petrescu susține că echipa sa nu a fost ajutată de arbitraj.

„Am avut penalty la 1-0 și am ratat, după dăm gol și au spus că a fost fault, pentru mine nu a fost. I s-a făcut rău lui Burcă, e la spital, la pauză mă gândeam ce poate să mai urmeze. A avut o acțiune si a fost gol. Camora scapă singur cu portarul, portarul apără, iar Maglica ia roșu corect la aceeași fază. Totul a fost împotriva noastră, doar că spiritul băieților a fost fantastic.

Nu înțeleg de unde atâta ghinion. Nu se supăra nimeni dacă era 3-0 la pauză. Scorul este meritat, o victorie suferită la final pentru că am jucat în 10, altfel nu ar fi fost o  problemă.

Fiecare antrenor poate să spună ce vrea. Puteți să îmi spuneți și mie o fază în care CFR a fost avantajată astăzi… mereu se încearcă să se spună asta. Niciodată nu am fost avantajați, nici astăzi. Eu nu țin minte nicio fază în care să fim avantajați.

Eu zic că echipa are foarte multe puncte, am făcut un campionat foarte bun, doar că Farul câștigă tot timpul, la fel ca Napoli în Italia…”, a spus Dan Petrescu după victoria cu UTA Arad, scor 2-1.

Echipele de start de la CFR Cluj – UTA

CFR Cluj (4-4-2): Sava – Braun, Yuri, Burcă, Camora (cpt.) – Deac, Muhar, Cvek, Krasniqi – Janga, Maglica
REZERVE: Scuffet – Peteleu, Țîru, Kolinger, Hoban, Bordeianu, Fica, Petrila, Yeboah
ABSENȚI: Boateng (suspendat), Bîrligea (accidentat)
ANTRENOR:  Dan Petrescu

UTA (3-4-3): Kucher – Chindriș, Benga (cpt.), Hoxhallari – Vukcevic, Cascini, P. Anton, Abeid – R. Pop, Milosevic, Hortencio Barbosa
REZERVE: Balauru – Erico, M. Dobrescu, Stahl, Ubbink, Otele, Pașcalău, Roger, Postolachi
ABSENT: Batha (suspendat)
ANTRENOR: Laszlo Balint

STADION: „Dr. Constantin Rădulescu”
ARBITRU: Rusandu Lucian (Sfântu Gheorghe – Covasna), A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa – Bistriţa Năsăud), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe – Covasna), Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei – Satu Mare), Arbitru AVAR: Tunyogi Ferencz (Zalău – Sălaj)

Publicat: 02 03. 2023, 19:56
Actualizat: 02 03. 2023, 19:57