Dan Petrescu, decizie de neînțeles în CFR Cluj – Universitatea Craiova: „Probabil că de asta nu s-a întâmplat nimic!”

Dan Petrescu reactioneaza in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si CFR Cluj, contand pentru Play-off-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, duminica 1 mai 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 12 poze

Basarab Panduru, fostul internațional român, a analizat meciul dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova și a ridicat semne de întrebare cu privire la deciziile lui Dan Petrescu, antrenorul ardelenilor.

Dan Petrescu, decizie de neînțeles în CFR Cluj – Universitatea Craiova

Meciul dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova s-a disputat duminică seară, în cadrul etapei a șaptea a play-off-ului din Superliga, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Muhar, în minutul 66, respectiv Ivan, în minutul 69.

Basarab Panduru nu a înțeles strategia tactică pe care a ales-o Dan Petrescu pentru această partidă.

„E curios cum i-a pus Petrescu pe Camora, Fică. Formula asta superdefensivă, probabil că de asta nu s-a întâmplat nimic. Repriza a doua a fost bună, au fost ocazii, CFR-ul a început mai bine. Craiova pe final merita să câştige.

Ocazia lui Bairam a fost foarte mare, dar şi aia a lui Markovic. Nu ştiu dacă merita Craiova mai mult, poate astea de final, dar cred că e un rezultat corect. Mereu e schimbat Bîrligea, ba că are el ceva, ba că îl schimbă Petrescu”, a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.

Dan Petrescu, un car de nervi la interviu

Dan Petrescu a ieșit brusc din interviu, după ce a acuzat că arbitrajul din România este împotriva lui CFR Cluj.

„Ce să mai spun, nu mai spun nimic. Șapte din șapte (n.r. meciuri în care consideră că CFR Cluj a fost dezavantajată). Ne-au ciuruit, ne-au curățat. Toate deciziile VAR, împotriva lui CFR. Azi a dat roșu la Ivan, nu mai e roșu. A dat penalty la Constanța, nu mai e penalty (n.r. penalty-ul primit inițial de către CFR Cluj cu Farul, apoi anulat după intervenția VAR).  Păi, ce facem domnilor? Cu VAR-ul ne-au făcut praf. Interesul este să nu meargă CFR în Europa. Foarte bine. O să vedem ce o să facă echipele în Europa.

Dă-mi ce e al meu, nu veni să faci ce a făcut băiatul ăsta azi! (n.r. arbitrul meciului CFR Cluj – Universitatea Craiova, Radu Petrescu) A fost anti CFR. Ce să mai vorbim despre fotbal? E istorie fotbalul. E al șaptelea meci din șapte. Gata, nu mai am ce să vorbesc”, a spus Dan Petrescu, la flash-interviul de după meci.

Echipele de start în CFR Cluj – Universitatea Craiova:

CFR CLUJ: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Camora – Braun, Boateng, Cvek, Fică – Janga, Bîrligea
REZERVE: Sava, Peteleu, Kolinger, Muhar, Maglica, Bordeianu, Petrila, Krasniqi, Yeboah, Maglica
ANTRENOR: Dan Petrescu

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Mitrea, Baledj – Mateiu, Screciu – Cîmpanu, Ișfan, Ivan – Koljic
REZERVE: Lazar, Găman, D. Benga, Căpățînă, Sala, Roguljic, Baiaram, Markovic
ANTRENOR: Eugen Neagoe

STADION: „Constantin Rădulescu”
ARBITRU: Radu Petrescu; A1: Florin Neacșu; A2: Marius Marica