Dan Petrescu a dezvăluit ce le lipsește celor de la CFR Cluj, după eșecul din derby-ul cu FCSB: „Asta vede toată lumea”

Meciul de fotbal dintre CFR Cluj si FCSB, contand pentru SuperLiga Superbet, desfasurat pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj Napoca, duminica 05 februarie 2023. © FOTO:Flaviu Buboi/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Dan Petrescu a venit cu lămuririle, după ce CFR Cluj a fost învinsă de FCSB, scor 0-1, în cadrul etapei cu numărul 24 din Superliga României.

Singurul gol al partidei a fost reușit de către Malcom Edjouma, în minutul 88, după o pasă perfectă a lui Octavian Popescu.

După această victorie, FCSB s-a apropiat pe CFR Cluj la doar 6 lungimi, acumulând 44 de puncte.

La finalul celor 90 de minute, Dan Petrescu s-a arătat dezamăgit de scorul final și a anunțat că echipei îi lipsește vârful de atac.

„Părerea mea e că FCSB a fost mai bună în prima repriză, nu trebuie să zic eu, toată lumea a văzut, au avut mai multe ocazii, au fost mai agresivi. În cea de-a doua repriză am fost noi cei care au controlat meciul, ei n-au avut ocazii. Fotbalul se joacă pe goluri, cred că dacă era un 0-0 era rezultatul corect, dar dacă ei au marcat înseamnă că merită să câștige, a fost un gol de calitate. Fotbalul câteodată nu are logică și mereu a fost așa în meciurile cu FCSB.

E clar că voiam să câștigăm, faza golului trebuie să o văd mai bine, era așa de frig încât nu mai vedeam nimic, înghețasem toți, parcă prea ușor a fost golul luat.

E prima oară în cariera mea de antrenor, nu a fost niciodată așa de frig, dacă așa a fost terenul și vremea, trebuia să ne adaptăm și noi mai bine. Cred că dacă nu luam golul eram mulțumiți și eu și băieții.

Am fost moi, în repriza a doua ne-au surprins cu pressing. Nu mă gândeam că o să mai luăm gol, chiar vorbeam pe bancă că o să dăm gol pe final. E clar că la echipă lipsește un golgheter veritabil, asta vede toată lumea”, a declarat Dan Petrescu.

Publicat: 06 02. 2023, 00:02