Dan Nistor, transferul ratat de Gigi Becali care îl macină pe miliardar? Reacția patronului FCSB după golul marcat de finul lui Mihai Pintilii

Dan Nicolae Nistor in meciul de fotbal dintre FC Hermannstadt si Universitatea Cluj, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat pe Stadionul Municipal din Sibiu, miercuri 5 aprilie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FCSB a remizat cu U Cluj, scor 2-2, în etapa a 11-a din Superliga, iar unul dintre jucătorii care au încurcat-o pe vicecampioana României a fost Dan Nistor, finul lui Mihai Pintilii.

FCSB a deschis scorul în minutul 8 prin Joyskim Dawa, însă Dan Nistor a reușit egalarea în minutul 26 cu un șut superb. Adrian Șut a adus-o în avantaj pe vicecampioana României după 13 minute, iar Bogdan Mitrea a egalat cu 2 minute înainte de fluierul final al arbitrului. Astfel, partida dintre FCSB și U Cluj din runda a 11-a s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

După remiza din meciul FCSB – U Cluj, scor 2-2, Gigi Becali a vorbit despre Dan Nistor, fotbalistul care s-a aflat pe lista de transferuri a latifundiarului din Pipera în nenumărate rânduri.

Chiar dacă l-a dorit pe Dan Nistor în nenumărate rânduri la FCSB, Gigi Becali susține că nu regretă că nu l-a transferat pe fotbalistul care este și finul lui Mihai Pintilii.

Nu, nu, nu îmi pare rău. (n.r. – Nistor a marcat 6 goluri în sezonul acesta) Asta trebuie să facă un fotbalist, să dea un gol”, a declarat Gigi Becali.

Dan Nistor, dorit de Gigi Becali în urmă cu un an

Ultima dată când Dan Nistor s-a aflat pe lista lui Gigi Becali a fost la finalul lunii iulie, după ce Laszlo Balint, cel care era antrenorul Universității Craiova, l-a exclus din lotul oltenilor pe experimentatul mijlocaș.

„Da, da, a fost (n.r. – interes despre Dan Nistor). Eu i-am zis lui Meme să ia legătura lui Nistor că poate vine. Atât, mai departe nu mai știu”, a declarat Gigi Becali la Pro Arena.

Cotat de site-urile de specialitate la 650.000 de euro, Dan Nistor a ajuns la U Cluj pe 13 februarie 2023 după despărțirea de Universitatea Craiova. La formația din Cluj Napoca, mijlocașul a jucat în 27 de meciuri, a dat 11 goluri și a oferit cinci pase decisive.

Pe parcursul carierei, Dan Nistor a jucat pentru Pandurii Târgu Jiu, CS Mioveni, Thonon Evian Grand Geneve FC, CFR Cluj, Dinamo și Universitatea Craiova.

Înainte să ajungă la U Cluj, Dan Nistor a evoluat pentru Universitatea Craiova în perioada ianuarie 2020 – februarie 2023, iar pentru formația din Bănie a bifat 123 de meciuri, a dat 15 goluri și 18 pase decisive.

Publicat: 03 10. 2023, 12:08