Cum și-a distrus Gigi Becali propria echipă şi le-a dat adversarilor informațiile despre primul 11: „Ne-a dat-o pe tavă”

Fotbalistii stelisti la startul meciului de fotbal dintre Petrolul Ploiesti si FCSB, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, sambata 28 octombrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Valeriu Răchită, fost fotbalist la Steaua, a dezvăluit cum și-a sabotat patronul Gigi Becali propria echipă înainte de întâlnirea dintre Petrolul Ploiești și FCSB.

Partida dintre Petrolul Ploiești și FCSB s-a disputat sâmbătă seară, în cadrul etapei cu numărul 14 din Superliga pe Stadionul „Ilie Oană” și s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după golurile marcate de către Jair (min. 71) și Grozav (min. 90+7), respectiv Djokovic (min. 3) și Băluță (min. 52).

După această partidă, Valeriu Răchită a dezvăluit că a știut în ce formulă va juca FCSB și i-a transmis antrenorului Florin Pîrvu. Fostul fotbalist al Stelei a explicat cum a „citit-o” pe FCSB în urma declarațiilor patronului Gigi Becali.

„Vineri am stat și eu cu Florin (n.r. Pîrvu, antrenorul Petrolului) 20 de minute și am discutat despre meciul de sâmbătă. A venit la mine la birou pentru că acolo îmi este biroul. Am stat și am discutat, el vorbește cu toată lumea, dar decizia o ia el. Am discutat despre cum vedeam eu echipa și am nimerit-o.

Era foarte circumspect. I-am spus să mă creadă că Rotariu va juca vârf, că Băluță va juca, Djokovic va intra, și Lixandru nu va mai juca, asta a spus-o chiar Gigi, ne-a dat echipa pe tavă. Florin era foarte neîncrezător din cauza faptului că nu îl mai avea pe Musi. A trebuit să joace cu Iustin Răducan, copilul lui Narcis, ca vârf de atac. Deci, am jucat fără vârf. S-a compensat cu lipsa lui Coman, dar noi nu îl aveam nici pe Țicu.

A trebuit să jucăm cu Dumitriu, care e mijlocaș pe banda stângă. Florin a făcut o treabă minunată. A reușit să îi motiveze pe jucători și să îi facă să înțeleagă că FCSB are jucători valoroși, dar nu este o echipă. Petroliștii, chiar dacă se confruntă cu probleme financiare, uită de aceste probleme în cele 90 de minute cât se joacă fotbalul și pun piciorul la minge, alergând până în ultimul minut”, a spus Valeriu Răchită, potrivit Fanatik.

Ce a spus Florin Pîrvu, după Petrolul – FCSB

La finalul acestei partide, Florin Pîrvu a analizat la cald meciul dintre Petrolul și FCSB.

„Am reușit să credem până la final și asta mă bucură cel mai mult. Am dubii la acel gol doi al FCSB-ului, dar dacă s-a validat înseamnă că a fost. Suntem bucuroși că am reușit să revenim, să facem un rezultat de egalitate, dar mai mult mă bucur pentru suporterii noștri care ne-au susținut până la final.

Știam că Jair poate face un joc mare, poate face diferența. Mă bucur că am fost inspirat să fac schimbarea de modul. (n.r. cum a trăit penalty-ul) Destul de greu, așa în ultimul minut. A fost un penalty în care Târnovanu a reușit să blocheze în primă fază.

Suntem bucuroși, venim după o victorie la Craiova, un rezultat de egalitate acasă cu FCSB, zic că lucrurile la noi sunt pe un drum bun. (n.r. despre Hanca) A suferit o accidentare destul de gravă, a fost la limită de fractură. Are piciorul imobilizat. Ne bucurăm de fiecare joc, luăm fiecare joc în parte și vrem să scoatem maxim”, a spus Florin Pîrvu, după meci.

Publicat: 29 10. 2023, 19:11