Cum își explică antrenorul interimar de la FC U Craiova înfrângerea cu Farul, după ce oltenii au ratat din toate pozițiile: „Noi avem probleme acolo!”

George Ganea reactioneaza in meciul de fotbal dintre FC U Craiova si Farul Constanta, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 28 octombrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

Florin Drăgan, antrenorul interimar al celor de la FC U Craiova, a vorbit despre eșecul suferit de trupa din Bănie cu Farul, scor 1-2.

Tehnicianul a acuzat și o eventuală lipsă de concentrare a fotbaliștilor săi, care au dominat total partida, lucru recunoscut chiar și de Gică Hagi.

Drăgan a dezvăluit că se va lucra mai mult la aspectul finalizării, care i-a pus în încurcătură pe jucătorii oltenilor în această seară, reușind deseori să ajungă în poziții optime de gol fără a înscrie.

Florin Drăgan a discutat și despre situațiile lui George Ganea și William Baeten, primul fiind înlocuit la pauză, iar al doilea după numai 15 minute din repriza secundă. Antrenorul a dezvăluit că amândoi au anumite probleme medicale, lucru ce ar putea reprezenta o altă lovitură pentru olteni, fiind vorba de doi jucători de atac.

„Probabil că și lipsa de concentrare a făcut să ratăm atât. (n.r. – Gică Hagi a spus că FC U Craiova a dominat) Dacă domnul Hagi a spus așa, înseamnă că așa este. Farul e o echipă care construiește bine, ne-am propus să ne ducem cumva om pe om și în mare parte ne-a ieșit.

Noi am avut probleme la finalizare, și în ultimele meciuri, aducem mingea acolo, dar în ultimii 30 de metri ne lipsește ceva. (n.r. – George Ganea) S-a accidentat, a resimțit ceva și nu l-am folosit. Baeten are și el niște probleme, de-asta l-am schimbat și pe el. Bineînțeles că nu suntem fericiți, dar eu zic că azi echipa nu a arătat rău, am jucat de la egal la egal cu liderul campionatului. Bauza nu a jucat rău, a avut acea ocazie mare singur cu portarul și a ratat, dar se întâmplă la fotbal”, a spus Florin Drăgan, după înfrângerea cu Farul Constanța, 1-2.

Publicat: 28 10. 2022, 23:41