Cum au râs vedetele Rapidului de autorul golului senzațional din lovitură liberă din Cupa României! Ce se întâmpla la antrenamente, când starurile executau fazele fixe: „Te bagi și tu?” | EXCLUSIV

Paul Iacob a înscris în minutul 21 pentru Rapid în meciul de la Botoșani unul dintre cele mai frumoase goluri din prima etapă a grupelor Cupei României.

Paul Iacob le-a dat clasă vedetelor Rapidului

În minutul 21 al partidei FC Botoșani – Rapid din Cupa României tabela indica 0-2, grație unui eurogol înscris din lovitură liberă de către fundașul central Paul Iacob.

Imediat după golul marcat de Iacob camerele TV l-au surprins pe Cristiano Bergodi cum s-a dus către Cristi Săpunaru, rămas rezervă pentru acest meci, și l-a bătut pe umăr, cei doi începând să zâmbească ulterior. ProSport a aflat de ce antrenorul italian a făcut acest gest în glumă către căpitanul giuleștenilor.

Paul e un băiat senzațional, dar totodată extrem de orgolios și un timp profesionist. A strâns mereu din dinți și nu s-a lăsat până nu și-a câștigat postul de titular la Rapid prin muncă. După golul marcat de el, Bergodi a glumit cu Spunaru deoarece i-a adus aminte de o fază de la antrenament și i-a spus că Iacob le-a arătat acum tuturor cum se bate din lovitură liberă.

După antrenamente băieții de la noi gen Petrila, Ioniță, Pănoiu, Rahmani rămân să exerseze loviturile libere. La un moment dat pe lângă ei trecea și Iacob, iar băieții știindu-l că e fundaș îl luau în bâză și îi întrebau dacă poate și el să bată ca ei loviturile libere. Și uite că le-a arătat acum Iacob direct în meci cum se bate o lovitură liberă. De asta a glumit Bergodi cu Săpunaru”, ne-a dezvăluit sursa respectivă.

„Băieții mei au făcut un meci foarte bun!”

După victoria cu FC Botoșani din Cupa României, Cristiano Bergodi, antrenorul Rapidului, a ținut să își felicite fotbaliștii pentru jocul prestat în Moldova.

Am meritat această victorie, băieții au făcut un meci bun. Mă bucur pentru toți, am făcut primele 25 de minute foarte bune, am marcat. În a doua repriză, uneori am riscat, portarul a apărat foarte bine. Sunt mulțumit, este o victorie foarte importantă. Au fost contre între jucători, e normal. E bine că echipa rea în sensul bun al cuvântului. A fost agresivă, am jucat un fotbal plăcut”, a spus Cristiano Bergodi.

După meciul din Cupa României cu FC Botoșani, Rapidul va juca tot în deplasare. De această dată giuleștenii vor disputa la Sibiu, acolo unde vor întâlni în campionatul Superligii pe cei de la Hermannstadt. Partida va avea loc duminică, cu începere de la ora 18:00, în direct la Digi Sport.

Publicat: 30 09. 2023, 14:40