Cum a reacționat Florin Pîrvu după ce echipa sa a fost egalată în prelungiri în Voluntari – Oțelul 1-1

Florin Cristian Pirvu reacționează alături de Radu Ștefaniță Boboc în meciul de fotbal dintre FC Voluntari si Otelul Galati, contând pentru Play out-ul Superligii Superbet, desfășurat pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, sambata 13 aprilie 2024. © FOTO: Răzvan PĂSĂRICĂ/SPORT PICTURES

Florin Pîrvu a avut prima reacție după ce echipa sa a fost egalată în prelungirile meciului în Voluntari – Oțelul 1-1 și a ratat, astfel, șansa de a se desprinde din zona retrogradării.

FC Voluntari a fost în avantaj mai bine de 70 de minute în partida cu Oțelul Galați, grație golului marcat de Dumiter în minutul 22, dar s-a văzut egalată chiar în prelungirile meciului prin golul lui Lameira. La finalul partidei, tehnicianul gazdelor a vorbit despre semieșecul de pe teren propriu care face ca formația din Voluntari să rămână captivă în apropierea zonei roșii a clasamentului.

Echipa lui Dorinel Munteanu a marcat din nou pe final de meci și a smuls un punct pe terenul celor de la Voluntari. Florin Pîrvu s-a declarat dezamăgit de rezultatul final, după ce echipa sa a fost la conducerea meciului peste 70 de minute.

„Suntem dezamăgiți. În momentul în care conduci tot jocul și primești gol în minutul 90+5. Erau importante cele trei puncte. Am avut o primă repriză foarte bună. În afară de gol am mai avut situații clare de a marca.

Repriza a doua am început bine, dar pe final era normal să ne retragem și să închidem culoarele. Ne-am retras poate mai mult decât trebuia”, a spus Pîrvu, la flash-interviu, potrivit Digisport.

Tehnicianul celor de la FC Voluntari a dezvăluit că și-a încurajat băieții la pauza meciului. Acesta știa că deși e în avantaj, formația lui Dorinel Munteanu are forța să revină pe tabela de marcaj.

„Oțelul Galați este o echipă bună, care din punct de vedere fizic stă foarte bine. Este un punct pus în clasament. Mai sunt meciuri de jucat și puncte puse în joc. Sunt mulțumit de prestația băieților, pentru că am văzut dorință, că și-au dorit foarte mult. Le-am spus să țină capul sus și să fie puternici”, a mai precizat Pîrvu.

FC Voluntari, în luptă pentru finala Cupei României: „Este o echipă periculoasă”

FC Voluntari a ajuns până în semifinalele Cupei României și va lupta cu Corvinul Hunedoara, formație din divizia secundă, pentru accederea în marea finală. Florin Pîrvu a anunțat că va trata extrem de serios partida care va avea loc la Hunedoara, miercuri, 17 aprilie.

„Cupa României este o competiție pe care o respectăm. O vom respecta și miercuri când mergem la Hunedoara (n.r. pentru meciul cu Corvinul). Corvinul este o echipă bună, care a creat o emulație în oraș. Este o echipă periculoasă”, a mai spus Pîrvu.

Publicat: 13 04. 2024, 20:41