Cristiano Bergodi, reacție incredibilă după ce tot stadionul i-a cerut demisia la finalul meciului Rapid – Sepsi 0-1! Ce a spus despre scandările fanilor

Fanii Rapidului și-au pierdut răbdarea și au început să strige în gura mare „demisia” la finalul meciului Rapid – Sepsi, scor 0-1.

Cristiano Bergodi, antrenorul giuleștenilor, a avut o reacție incredibilă când a fost întrebat de scandările pline de furie ale rapidiștilor.

După ce echipa sa a încasat gol în minutul 90+5 și a pierdut meciul cu Sepsi, Cristiano Bergodi, antrenorul Rapidului, a spus că este extrem de dezamăgit.

Giuleștenii au pierdut toate cele patru meciuri disputate până acum în play-off, iar fanii n-au mai putut suporta umilința și au început să-i ceară demisia tehnicianului italian.

Având în vedere jocul slab din ultima perioadă, Cristiano Bergodi crede că suporterii Rapidului au tot dreptul să fie supărați.

„Un meci incredibil. Am avut o ocazie în prima repriză… Am avut ocazii mari singuri cu portarul și nu am reușit să dăm gol și după ne-au taxat la sfârșitul meciului. Parcă mingea nu a vrut să intre în poartă. Dezamăgire mare. Ar trebui să câștigăm.

Meciul îl faceam mai ușor dacă dădeam gol în prima repriză. E normal, se întâmplă, suporterii sunt supărați. Ei se uită doar la rezultat, e normal.

După un meci ca ăsta când nu dai gol și ei te taxează ce putem spune…Dacă nu dai gol din fața porții e greu. Ne-au taxat la sfârșit. Am pierdut tot când ni s-a dus luciditatea. Am făcut un meci bun în prima repriză. Dacă nu dai goluri, sânge rece în fața porții, e foarte greu.

Eu cred că băieții și-au pierdut un pic din încredere. E normal, ești întotdeauna sub presiune, o greșeală și iei gol. Important e să dăm gol.

Ne-am fi făcut un meci mai ușor, am avut situația de a intra bine. Vedem, nu putem vorbi la cald de lot. Nu există acest lucru, trebuie să mergem înainte, să încercăm să reglăm lucruri, dar nu e ușor.

Moralul echipei a scăzut mult, nu vedeți? Ne-am grăbit mult. Au început să se grăbească să pună mingea în adâncime. Intri în criză de timp, în panică și ne-au taxat la final. Asta e.

(n.r. despre demisie) Clubul decide și evaluează munca antrenorului, rezultatele. Antrenorul antrenează și gata. Repet. Și 0-0 era un rezultat slab pentru suporteri. Repet, nu e ușor să ridici acest moral. Vedeți, când joci cu multă presiune nu e ușor.

Echipa a jucat bine primele 30 de minute. Nu știu, acum nu fac evaluări. Nu mă interesează acest lucru, nu mai dau cu părerea în fața presei.

(n.r. despre faza în care a luat-o în brațe pe acea fană în scaun cu rotile) M-am dus eu. Chiar dacă tot stadionul îmi cerea demisia, nu mă interesează pentru că sunt obișnuit. Din păcate nu a avut noroc în viață și m-am dus la ea.

Sunt 4 înfrângeri și nu e ușor, dar vom vedea cu jucătorii. Sigur, e cel mai greu moment al carierei mele în România, da, se poate spune”, a declarat Cristiano Bergodi după Rapid – Sepsi, scor 0-1.

Publicat: 15 04. 2024, 23:56
Actualizat: 15 04. 2024, 23:59