Cristiano Bergodi își distruge vedetele de la Rapid, după eșecul dureros cu U Cluj! Ce se va întâmpla acum la echipa din Giulești

Cristiano Bergodi își distruge vedetele de la Rapid, după eșecul dureros cu U Cluj, scor 2-3, înregistrat chiar în Giulești în etapa cu numărul 17 din acest sezon de Superliga.

Antrenorul italian a apreciat că jucătorii săi au arătat lipsă de maturitate în modul în care au gestionat jocul din momentul în care au reușit să se distanțeze la 2-0 pe tabela de marcaj și a catalogat această partidă drept „un test picat” de echipa sa.

Ce le-a reproșat Cristiano Bergodi jucătorilor săi la finalul meciului Rapid – U Cluj 2-3

De asemenea, tehnicianul formației din Giulești a concluzionat că acest joc a fost pierdut în principal din cauza faptului că jucătorii săi au intrat într-un joc pe contre și astfel au lăsat spații foarte mari în apărare, fapt pe care nu îl va mai accepta pe viitor, după cum chiar el a explicat.

„Probabil un pic de lipsă de maturitate, am picat acest test, de la 2-0 nu se poate pierde. Era un rezultat foarte important, trebuia să jucăm altceva. Prima repriză, mereu pe contre, nu există, trebuie să fii echilibrat, la 2-0 nu trebuie niciodată să ai… Am luat mai multe contraatacuri în acest meci decât în tot campionatul.

Prea multe ocazii am lăsat din această cauză, faptul că ne-am dezechilibrat. A doua repriză este o repriză de uitat neapărat. Nu se poate să luăm gol așa, cu echipa desfăcută, pe contraatac, păcat. I-am avertizat pe băieți, din greșeli trebuie să învățăm, am jucat prea deschis și nu ar trebui. Păcat, dar acum se poate întâmpla, mergem înainte, nu e problemă.

Am încercat să băgăm și atacanți, când trebuie să recuperezi un rezultat sau să câștigi… Pe teren trebuie să avem noi capacitatea de a nu ne dezechilibra, se poate câștiga și la sfârșitul meciului. Am lăsat spații prea multe, golurile au venit, au venit și ocaziile din partea lor.

Când încasezi golul 3 după ce ai condus 2-0, e normal, asta poate ucide orice echipă. Am încercat să venim cu jucători ofensivi, dar nu am reușit să creăm după ocazii. Veneam după o perioadă foarte bună, probabil asta ne aduce cu picioarele pe pământ și poate fi o lecție pentru noi, pentru a învăța din greșelile făcute în această seară. E important să fii ofensiv, dar trebuie să joci și cu echilibru, pentru că te pedepsește echipa adversă”, a spus Cristiano Bergodi la finalul meciului Rapid – U Cluj 2-3.

Publicat: 27 11. 2023, 23:18
Actualizat: 27 11. 2023, 23:24