Cristiano Bergodi, încântat după egalul cu FC Botoșani, deși Sepsi nu a câștigat niciun meci în 2023: „Băieții au demonstrat caracter”. Ce spune italianul despre accidentarea lui Roland Niczuly

Cristiano Bergodi s-a declarat mulțumit de punctul obținut de Sepsi pe terenul lui FC Botoșani.

Sepsi a remizat pe terenul lui FC Botoșani, 1-1, după ce a jucat aproape o repriză în inferioritate numerică, Păun fiind eliminat în minutul 55 pentru cumul de cartonașe galbene.

În aceste condiții, Cristiano Bergodi s-a declarat foarte mulțumit de rezultat, deși elevii lui nu au cunoscut gustul victoriei în 2023 decât la „masa verde” – 3-0 cu FC U Craiova.

Cristiano Bergodi este mulțumit cu punctul pe care l-a scos Sepsi cu FC Botoșani, mai ales după ce moldovenii au ratat de două ori golul victoriei în prelungirile partidei.

Antrenorul italian a vorbit și despre situația portarului Roland Niczuly și a spus că sunt șanse mici ca acesta să își revină din accidentare până la următorul meci.

„Ne-am arătat caracterul, băieții s-au descurcat foarte bine și îi felicit. Au avut ambiția de a câștiga cel puțin un punct. În aceeași fază, am trecut de la 2-0 la 1-1. Mă bucur, sunt mulțumit. E un punct care nu este ușor de câștigat, la Botoșani.

Uneori suntem nervoși… Era o miză importantă. Am avut noroc la ultima fază, dar noi am avut ocazie de 2-0. Băieții au demonstrat caracter, nu li se poate reproșa nimic. Sunt mulțumit și încercăm să facem un rezultat bun cu Hermannstadt

Niczuly are probleme la deget și nu știu dacă îl putem recupera până la următorul meci”, a declarat Cristiano Bergodi.

Cred că este o remiză echitabilă, ținând cont că am jucat 40 de minute în inferioritate numerică. Este un punct bun pentru noi, luat în deplasare. Cu siguranță că orice punct contează, mai ales că este unul în deplasare, cu condiții speciale. Jocul a fost de așa natură încât a trebuit să ne retragem.

Noi tot timpul jucăm la victorie, deschis. La fiecare meci mergem sus, jucăm un fotbal plăcut, de aceea toate meciurile noastre se termină cu gol sau goluri.