Cristian Săpunaru acuză ghinionul pentru înfrângerea din derby-ul cu Petrolul: „Dacă mai jucam 3 zile, se apărau 3 zile”

Cristian Ionut Sapunaru, Morais Junior Iraneuton Sousa si Gheorghe Teodor Grozav in meciul de fotbal dintre Petrolul Ploiesti si Rapid Bucuresti, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, sambata 13 august 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Rapid a fost învinsă de către Petrolul Ploiești, scor 0-1, în cadrul etapei cu numărul 5 din Superliga României.

Pe arena „Ilie Oană” din Ploișeti, „Primus Derby” a fost decis de către golul lui Gicu Grozav, marcat în minutul 23.

La finalul partidei, Cristian Săpunaru s-a declarat dezamăgit de rezultatul final, mai ales că echipa sa a avut cele mai multe faze de gol.

Rapid a fost învinsă după trei etape în care a reușit să câștige, lucru ce l-a nemulțumit pe căpitanul echipei Cristian Săpunaru.

Fundașul giuleștenilor spune despre jocul celor de la Petrolul că nu a fost unul convingător și doar norocul a făcut ca aceștia să obțină toate cele trei puncte.

„O înfrângere, dacă mai jucam 3 zile, se apărau 3 zile. Am pierdut pe jumătate de ocazie.

Toate echipa este în spatele lui Moldovan, tot staff-ul, toți suporterii. I-a sărit mingea, se întâmplă, să ne aducem aminte de câte ori ne-a salvat.

Ne-am surprins noi că nu am reușit să marcăm. Am încercat 90 de minute să dăm gol, pe un teren de Liga 1 impracticabil. Așa suntem noi în România, avem suporteri, dar nu avem teren. O atmosferă de derby, este cel mai vechi derby al României și ați văzut și voi ce atmosferă s-a creat.

Trebuia să fim mai agresivi la finalizare pentru că nu-mi aduc aminte ca Petrolul să ne pună mari probleme. Am încercat să abordăm această partidă la victorie cum facem la toate meciurile.

Tamaș este prietenul meu pe viață și așa va fi”, a spus Cristian Săpunaru la finalul partidei.

Publicat: 14 08. 2022, 00:23
Actualizat: 14 08. 2022, 00:24