Cristi Manea, gesturi provocatoare în fața galeriei lui U Cluj! Fundașul lui CFR Cluj a scăpat nesancționat: „Se impunea cartonașul galben”

Cristi Manea (25 de ani), fundașul lui CFR Cluj, a avut o atitudine războinică în fața suporterilor lui U Cluj.

CFR Cluj s-a impus cu 4-0 în fața lui U Cluj, cu Cristi Manea pe lista celor mai în formă jucători ai meciului. Internaționalul român i-a oferit pasa de gol lui Krasniqi la reușita din minutul 32, iar în minutul 42 a înscris din lovitură de la 11 metri și a dus scorul la 3-0.

În minutul 85, antrenorul Dan Petrescu a hotărât să îl scoată de pe teren, pentru a-i oferi și lui Braun un motiv să facă duș. Fundașul dreapta a părăsit suprafața de joc și a trecut prin fața galeriei lui U Cluj, în fața căreia a făcut gesturi provocatoare.

Cristi Manea a început să îi aplaude ironic pe suporterii „șepcilor roșii”, apoi și-a dus mâinile pâlnie la urechi pentru a le transmite acestora că nu se aud în stadion.

Cu toate că astfel de ieșiri trebuie sancționate, fotbalistul campioanei României a scăpat basma curată. Fostul arbitru FIFA Marius Avram este de părere că „centralul” Marcel Bîrsan nu a fost pe fază în acel moment.

„Sunt gesturi provocatoare, care pot conduce la incidente. Cred că arbitrul nu a văzut. Se impunea cartonașul galben”, a declarat Marius Avram, potrivit Digi Sport.

Cristi Manea, mesaj pentru colegi după CFR Cluj – U Cluj 4-0: „Dacă vom avea aceeași atitudine la toate meciurile, va fi greu pentru toți adversarii”

Fundașul Cristi Manea a fost impresionat, după CFR Cluj – U Cluj, de atitudinea pe care au avut-o coechipierii săi. Fotbalistul a transmis că, dacă lucrurile vor arăta la fel și în play-off, formația din Gruia are prima șansă la câștigarea unui nou titlu de campioană – care ar fi al șaselea.

„Da, suntem foarte bucuroși pentru că am câștigat acest derby, știm bine că suporterilor noștri le pasă foarte mult de acest meci. Sunt impresionat de atitudinea colegilor. Eu cred că dacă vom avea aceeași atitudine la toate meciurile, va fi greu pentru toți (n.r. adversarii).

Mergem în play-off cum am fost și până acum. Noi în fiecare an, în play-off am fost mai concentrați, mai pragmatici. Iar experiența e un avantaj important pentru noi. Vă spun sincer că toate campionatele pe care le-am câștigat noi au fost foarte complicate. Vom vedea ce se va întâmpla, sper să fie bine. Important este să îmi ajut echipa, să stau bine defensiv. Îl cunoașteți pe Mister, e foarte exigent. Pe el îl interesează mai mult partea defensivă. E ca un bonus pentru mine că marchez”, a declarat Cristi Manea.

Publicat: 14 03. 2023, 08:26
Actualizat: 14 03. 2023, 08:46